Dodává klid, pomáhá zvládat stres a utřídit si myšlenky. Populární směr mentálních tréninků mindfulness prý dokáže pozitivně ovlivnit náš život. A tak jsme si do podcastu Jak být lepší pozvali jeho lektora.
Mindfulness vyhledávají i lidé z byznysu, kterým pomáhá k lepšímu soustředění a mentálnímu odpočinku. Tvrdí to Michal Dvořák, certifikovaný lektor mindfulness, který pořádá také různé workshopy pro firmy.
Klienti za ním často chodí i kvůli pocitu, že v životě příliš plánují, stresují se pořád dopředu a často jim život začne protékat mezi prsty. „Pak za mnou chodí lidé, kteří mají mindfulness jako řešení krizové situace,“ vypráví Dvořák.
„Mají za sebou třeba dlouhodobý stres, zažili vyhoření či úzkosti a nechtějí do toho znovu spadnout. A také lidé, kteří berou mindfulness jako prevenci a chtějí na sobě pracovat,“ popisuje lektor, jehož služby využívají u svých pacientů i psychiatři v rámci podpůrné terapie.
Dvořák má za sebou psychoterapeutický výcvik a několikaleté studium mindfulness ve Spojených státech. Vzdělával se v Bostonu, kde dokončil program na University of Massachusetts. Na Brownově univerzitě v americkém Rhode Island pak jako jediný Čech získal nejvyšší možnou kvalifikaci v oboru.
Mindfulness je podle Dvořáka v podstatě druh mentálního tréninku, který nás učí žít víc v přítomnosti a ve větší všímavosti k našemu tělu. A pomáhá tak zvládat různé situace v životě.
„Třeba stres, úzkosti, opakující se myšlenky, které nás brzdí, nebo našeho vnitřního kritika. Mindfulness přispívá k tomu, aby naše mysl nebloudila v minulosti či budoucnosti a abychom víc žili přítomností,“ vysvětluje.
Základní techniky jsou zdánlivě jednoduché: podle Dvořáka na úvod stačí se jen na chvíli zastavit. „Jen tři minuty denně zkusit nic nedělat a pokusit se na nic nemyslet. Samozřejmě to zpočátku nejde a myšlenky nám budou bloudit, ale můžeme se o to pokusit a postupně zastavení trénovat,“ radí Dvořák.
Zastavit se na pár minut můžeme i během dne v kanceláři – i taková drobnost má podle lektora zázračné účinky na náš mozek, pokud se dělá dlouhodobě a pravidelně. Mindfulness podle Dvořáka dokáže lidi zbavit mnoha problémů, včetně například potíží se spaním.
Jaké jsou základní techniky tohoto směru? Jak se je můžeme naučit ovládat? Proč je důležité žít v přítomnosti a co to vlastně znamená? A co je naříklad takzvané mindful eating?
Poslechněte si další díl podcastu Jak být lepší, kde si Veronika Jonášová povídá s hosty z řad předních odborníků o zdraví, seberozvoji anebo o balancování práce a osobního života.