Že je moravská metropole nejlepším místem na pivo, koktejl nebo kávu, psaly už před pár lety newyorské Timesy. Hudební rozmanitost pak městu Leoše Janáčka přineslo i zařazení do seznamu měst hudby UNESCO. Díky tomu všemu atmosféra letního města táhne do ulic místní i turisty.
Co si tedy nesmíte nechat v srpnu ujít?
Gastronomický ráj
V Brně moc dobře vědí, že láska prochází žaludkem. V malém centru najdete nespočet podniků na vysoké úrovni, ochutnáte pochoutky téměř z celého světa a jedna letní zahrádka se plynule přelévá v druhou. Lidé sedí také často jen tak na patnících nebo odpočívají v lehátkách a na židlích.
Ty jsou různě rozprostřeny po městě a jsou vám volně k dispozici například na Moravském náměstí, před Pražákovým palácem nebo na Zelném trhu. Setkáte se zde také s netradiční fúzí hudby a dobrého jídla. Vybrané podniky totiž teď nabízí recepty dle Mářiny kuchařky, hospodyně skladatele Leoše Janáčka.
K tomu zmrzlinová autíčka i náměstí plná zeleniny a ovoce, pojízdné kafe. Zkrátka autentická atmosféra centra, kam se po práci stahují všichni, a kde nepoznáte místního od turisty, stojí za to.
Festivaly v plném proudu
V průběhu léta vás na mnohých místech překvapí umělecké produkce z řady festivalů konajících se přímo v ulicích města, kde vytvářejí příjemnou atmosféru živého centra. Festivaly, které oživují různá místa v centru i mimo něj, nebo menší produkce, jsou často bez vstupného.
Po celé léto vibruje v ulicích festival Uprostřed, o víkendech pak bouřlivý Brasil Fest Brno, stylový Pop Messe nebo hudební vrchol léta Maraton hudby Brno, který rozezní celé centrum. Vedle toho vznikly i nové projekty, jako například outdoorová stage nezávislé kultury ERROR404.
Festivaly doplňují divadelní a hudební představení, tančírny či letní promítání kin nebo open stage v Industra. Druhý srpnový víkend si taky můžete Dnem Brna připomenout úspěšnou obranu města před dobyvačnými Švédy.
Moderní architektura
V Brně je moderní architektura rovnocenný partner historickým památkám. Pokud vás více zajímá právě moderní architektura, najděte si Brněnský architektonický manuál, který vás provede po vilových čtvrtích či funkcionalistických stavbách meziválečného období.
Zajímavé jsou taky brněnské sochy, kterých je v centru několik a nad jejichž významem často dumají i místní. Turistické informační centrum přináší každý týden jiné autentické prohlídky, ve kterých se seznámíte s různými úhly pohledu na město, které je historické i moderní, umělecké i industriální. Trochu nad zemí a trochu pod ní.
Chládek v podzemí
Brněnské podzemí má mnoho tváří, takže jakmile začnete mít dost sluníčka a zatoužíte po chladu, schovejte se tady. Za nenápadnými vchody se přímo v centru města skrývají podzemní prostory, jejichž historie sahá až do 14. století.
Pod Jakubským náměstím leží Kostnice u sv. Jakuba – úložiště kosterních pozůstatků, které čítá na padesát tisíc pohřbených těl a řadí se na druhé místo v Evropě hned po Paříži. Pod náměstím Zelný trh je zase Labyrint, spletité bludiště kilometr dlouhých chodeb a sklepů.
Mezi nejnovější přírůstky podzemí pak přibyly dvě technické památky, a to Vodojemy na Žlutém kopci a kryt civilní obrany Denis.
Industriální tvář
Do dnešní doby v Brně zůstaly některé klíčové průmyslové stavby, které můžete navštívit a nahlédnout do historie rodin, které je vybudovaly a stály za tehdejším především textilním rozmachem města.
Můžete je prozkoumat na vlastní pěst nebo se nechat provést průvodci, kteří pro vás mají nachystané komentované prohlídky, které vás zavedou do koutů města, které byste asi normálně nenavštívili. Nejsou nablýskané a ani deset století staré, přesto mají své kouzlo a historickou hodnotu.
Projdete se z „Ameriky“ až na Staré Brno, zkombinujete chůzi a jízdu šalinou, abyste viděli ta nejvýznamnější místa Moravského Manchestru nebo se v pohodlí minibusu seznámíte s tím, jak bydlely průmyslové rody. A pokud vám zbyde čas, můžete si Moravský Manchester i zahrát!