Když máte dost peněz a času, můžete vidět prakticky každý kout světa. Můžete se dokonce vydat až za hranici stratosféry. Zůstávají tedy na Zemi vůbec nějaká nezmapovaná místa?
Ano. Jenom pár šťastlivců mělo zatím například šanci podívat se hluboko pod hladinu moře, do míst, kde jsou pozůstatky dávných civilizací.
„Tato místa jsou inspirativní a vzrušující, ale také za hranicí možností široké veřejnosti. Nezáleží na tom, kdo jste, do takových míst se prostě jen tak ponořit nemůžete,“ říká zkušený podvodní badatel Ian Koblick. Byl to právě on, kdo díky svým konexím dokázal zpřístupnit podmořská místa prominentním miliardářům.
To by však chtěl letos v létě změnit. Alespoň pro malou skupinu neohrožených cestovatelů, kteří mají do kapsy o něco hlouběji než miliardáři. Má v plánu vzít je na průzkum římských a řeckých vraků pod Liparskými ostrovy v Itálii.
V téhle ponorce vás Ian Koblick vezme k antickým troskám na dně Středozemního moře.
Týden dlouhý výlet stojí necelých 20 tisíc dolarů na osobu. Téměř polovinu této částky však tvoří daňově uznatelný charitativní příspěvek pro nadaci Aurora Trust Foundation na průzkum oceánu a vzdělávání. Koblick se spojil s klubem výzkumníků (The Explorers Club) v New Yorku a luxusní cestovní kanceláří Absolute Travel, aby zhruba šesti lidem umožnil stát se podmořskými průzkumníky po staletí nepřístupných míst.
Koblick je členem The Explorers Club už od roku 1978 a snaží se představit oceán ostatním tak, aby je to vedlo ke snaze o ochranu přírody. Vede nadaci Marine Resources Development Foundation, která vzdělává mladé studenty, a také vůbec první podvodní hotel Jules Undersea Lodge. Oboje najdete v Key Largo na Floridě. Posledních 10 let strávil Koblick také prozkoumáváním hlubin Středozemního moře, ať už fyzicky nebo přes dálkově ovládané roboty.
Ian Koblick (vpravo) s vlajkou The Explorers Club.
Koblick věří, že se v létě dozví více o starověkých vracích, které ještě nebyly objeveny. Přiznává, že díky platícím klientům má vůbec šanci pokrýt náklady svých průzkumů. Pro účely výprav turistů i výzkumníků sestrojil exkluzivní ponorku pro 3 pasažéry (její cena se pohybuje okolo 3 milionů dolarů), která se dokáže ponořit až do hloubky 1000 stop. Její kulatá stěna je skleněná jako u akvária, takže lze vidět všechno, co se kolem vás odehrává. Koblick bude spolu s klienty mapovat mořské dno a poté při dalším sestupu bude asistovat jako mořský archeolog a sesbírá artefakty pro místní muzea.
Účastníci výletu budou mít v průběhu týdne možnost podniknout tři dvouhodinové podmořské mise. Mezitím mohou prozkoumávat i území nad hladinou moře z pohodlné vily na ostrově Panarea na pobřeží Sicílie, kde mají mimochodem vynikající kuchyni.
Čtěte také:
Kde se ztratit. Nejodlehlejší luxusní hotely světa
Privátní sjezdovka, kde nikdy nečekáte ve frontě. Za 1,6 milionu korun ročně