Manželé Kozelští přestavili kouzelný dům z třináctého století na butikový znojemský penzion Stará Pekárna. Teď v něm plánují tradici pečení oživit a doplnit ho i o wellness.

Navštívit tohle místo je zážitkem samo o sobě, i kdybyste tady noc nestrávili. V měšťanském domě v centru Znojma, jehož historie sahá do roku 1290, se mísí gotika, renesance, baroko i klasicismus, má pozoruhodnou klenbu a jedinečný genius loci.

Není divu, že padl do oka manželům Valerii a Davidu Kozelskému, když se po letech na cestách po Asii rozhodli vrátit domů do Česka a zakotvit ve Znojmě, odkud David pochází. V roce 2015 dům za 2,2 milionu korun koupili a začali s jeho dlouhou rekonstrukcí s cílem otevřít výjimečný penzion.

První pokoj nabídli v roce 2016 na Airbnb, dnes už mají apartmánů několik a pod názvem Stará Pekárna, který odkazuje k někdejšímu využití, patří k vyhlášeným ubytováním nejen ve Znojmě, ale i na platformě Amazing Places, kde dokonce získali cenu za nejlepší malý penzion v roce 2021.

„Hlavní sezona je v létě, už teď máme šedesát až sedmdesát procent obsazenost,“ těší Kozelskou.

Apartmánů nyní nabízejí sedm, kapacita je 23 osob. Nově mají otevřený i dvorek, kde se dá v soukromí relaxovat, a salonek, který využívají především firmy na teambuildingy. 

Spolupracují také s manželi Skokanovými, tedy ilustrátorkou Dagmar a fotografem Jakubem, který je polovinou známého dua BoysPlayNice, jejichž fotky najdete takřka u každého článku věnujícího se české architektuře.

Ve Staré Pekárně si Skokanovi podle návrhu studia ORA otevřeli Kabinet ilustrace – fotografie, který jim slouží přes týden jako studio, v pátek a v sobotu se otevírá veřejnosti a slouží jako galerie a designový obchod.

Najdete v něm díla českých umělců a designérů: ilustrace, fotografie, knihy nebo šperky. „Je to krásná součást, zahrnuli jsme je i do našich pobytových balíčků Design. Přidáváme voucher do kabinetu a dostanou k tomu i prohlídku,“ líčí Kozelská.

Oba se před lety potkali v korporátu, pracovali pro Henkel. Spolu strávili roky na cestách, dva roky pobývali na Tchaj-wanu, projeli jihovýchodní Asii. Po návratu už se jim do klasického zaměstnání nechtělo, proto si vyhlédli podnikatelský sen ve Znojmě, jehož podobu zase inspirovala především francouzská schopnost mísit nové věci se starými interiéry.

Dům vyžadoval rozsáhlou rekonstrukci, která do dnešního dne spolykala střední desítky milionů korun. Oba manželé museli během prvních let přibírat další práce, aby ji finančně utáhli. Až v roce 2018 se začali soustřeďovat takřka výhradně na penzion, který naplno otevřeli v roce 2020.

Ano, nedlouho předtím, než provoz ubytovacích zařízení zastavil covid. Možná ale Staré Pekárně také trochu nahrál, protože první boom návštěvníků přišel v létě téhož roku, kdy bylo v kurzu cestovat po Česku.

Teprve v posledních měsících si Kozelští díky navýšení kapacity mohli dovolit najmout prvního zaměstnance, který jim konečně rozvázal ruce. „Už tady nemusíme být každý večer, ale v hlavě to samozřejmě máte pořád,“ říká Kozelská.

V hlavě pochopitelně jedou i další plány, i proto, že potenciál prostoru je obrovský. „Mohla by tady fungovat pekárna, propojilo by se to s historií a s požadavky lidí si tady moci něco dát. Chtěli bychom péct chleba a nabízet světové dezerty,“ plánují.

Ještě předtím by rádi doplnili místo o wellness, veškerá rozšíření plánují v horizontu dvou až tří let. „Kdyby byly finance, tak máme wellness do půl roku,“ povzdychne si Kozelský, který má zároveň stavební firmu, což průběžné práce usnadňuje.

A to především v situaci, kdy jich je pořád dost. Ale pracuje se lépe, když víte, že si plníte sen. „Velmi nám to svědčí a naplňuje nás,“ pochvalují si manželé. Podobně spokojení bývají i návštěvníci, když místo za velkými žlutými vraty poznají sami.