Stovky až tisíce Čechů každým rokem v předem stanovený termín konsternovaně sedí u počítače a netrpělivě koukají na točící se kolečko s nadějí, že se jim načte kýžený formulář. Ten jim totiž může pomoci do jejich vysněného ráje, a co víc, třeba i změnit život. A pravdou je, že každým rokem stovky až tisíce Čechů zůstanou zklamané.
Čtěte také: Jak dva diginomádi pomáhají Čechům cestovat na Nový Zéland
Řeč je o cestování na druhý konec světa – na Nový Zéland. Ostrovní země se spektakulární krajinou, která zaujala například režiséra Petera Jakscona, jenž právě sem usadil Tolkienovu Středozemi, je pro Čechy velkým lákadlem. Nejen z hlediska turistického, ale zejména pracovního.
Tamní příroda totiž každým rokem produkuje kromě neskonalých naturálií i tuny a tuny ovoce – citronů, pomerančů, jahod, jablek. Anebo taky kiwi.
A jak upozornil britský The Guardian, produkce kiwi tažená růstem světové poptávky (zejména pak z Číny) letos vzrostla o pětinu. A polovina plodů stále čeká na keřících, kde je nemá kdo sesbírat. Země tak poprvé po 10 letech řeší nedostatek lokálních pracovníků a reaguje uvolněním vízové politiky. Chce do sběru ovoce více zapojit i zahraniční pracovní sílu.
„Poslední věc, kterou chceme, je hnijící ovoce na stromech nebo pod nimi,“ uvedla tamní premiérka Jacinda Ardern.
Vízová politika země je striktní. Pro Čechy to znamená, že se jich může na Zéland za prací (tzv. working holiday visa) podívat jen 1200 ročně. O tom, zda se jim to povede, rozhoduje rychlost, s jakou dokážou vyplnit a odeslat zmíněné webové formuláře.
„Tato kvóta bývá ‚rozebrána‘ během několika hodin a ve valné většině jsou víza udělena v relativně krátké době,“ uvádí pro Forbes mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.
O možném navýšení těchto kvót se novozélandská vláda dle Guardianu nezmínila. Zatím. Tamní garnitura totiž potřebuje nejdříve ze všeho rychle hasit už hořící požár, a tak v poslední chvíli zatahuje za záchrannou brzdu – v sadech umožní pracovat například i cizincům, kteří jsou v zemi jen na turistická (tzv. holiday visa) či studentská víza.
Čtěte také: Český cukrář na Zélandu. Čokoládovou sochu vyráběl i pro Petera Jacksona
Takže pokud chcete na Novém Zélandu začít vydělávat, stačí si nyní sehnat klasické vízum, sbalit batůžek a můžete vyrazit. Vláda tamním ovocnářským firmám nařizuje vyplácet minimální hodinovou mzdu ve výši 16,5 novozélandského dolaru, což je v přepočtu zhruba 250 korun na hodinu.
Zároveň je dost možné, že se v příštím roce navýší i seznam pro working holiday visa a do země se bude moci za prací podívat více Čechů než „jen“ současných 1200. O navýšení kvót koneckonců dlouhodobě usiluje skrz své diplomatické zastoupení i Česko. Dle Lagronové se počty postupně navyšovat daří – od roku 2004 do dneška se zvýšily šestinásobně.