V noci na dnešek zemřel v Connecticutu po krátké nemoci oscarový režisér Miloš Forman. Bylo mu 86 let. Muž, který změnil český film. Tvůrce Amadea. Valmonta. Ragtimu. Přeletu nad kukaččím hnízdem.
Muž, který český film celosvětově proslavil. Muž, jehož jméno dodnes s obdivem vyslovují největší hvězdy zlaté éry hollywoodské kinematografie. Muž, jehož životní příběh je příběhem jednoho století. A nejen toho filmového.
Tím, co Miloše Formana rozhodujícím způsobem formovalo, bylo jeho poválečné studium na „českém Etonu“ v Poděbradech – internátní škole původně zamýšlené pro děti, které přišly za války o rodiče.
Miloš Forman se svým celoživotním filmařským souputníkem, kameramanem Miroslavem Ondříčkem.
Oba rodiče Miloše Formana zahynuli v Osvětimi, když mu bylo teprve 11 let. Otec se za války zapojil do odboje, matka byla zatčena pro falešné udání ve spojitosti s protinacistickými letáky. Miloš Forman po jejich smrti vyrůstal u příbuzných.
Po válce se coby sirotek po obětích nacistických perzekucí dostal na Středočeskou kolej krále Jiřího v Poděbradech, která se záhy zformovala v elitní internátní školu, kam později své děti posílala i pražská smetánka.
Tady se Miloš Forman poprvé setkal se svými celoživotními přáteli – Václavem Havlem nebo svým pozdějším spolupracovníkem a filmařským souputníkem Ivanem Passerem, jeho spolužáky byli i bratři Mašínové. Tato setkání zřejmě Miloše Formana rozhodujícím způsobem ovlivnila a určila jeho další životní směřování. Směřování do světa filmu.
Samozřejmě že všechny Formanovy filmy znáte. Jenže my si myslíme, že byste si Miloše Formana měli dát po sto první.
V redakci Forbesu jsme pro vás vybrali pár Formanových filmů, které byste si měli pustit dnes večer. A taky pár filmů na další dny. A hned vám řekneme proč.
Must see ještě dnes večer:
Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)
„Ale zkusil jsem to, ne? Kristaboha! Aspoň jsem to zkusil!!!“
Elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala v roce 1975 všech pět hlavních Oscarů, včetně toho pro nejlepší film roku, nejlepší režii, nejlepší scénář a nejlepšího herce v hlavní roli pro Jacka Nicholsona, pro něhož byl Randle McMurphy životní rolí. Film spolu se Saulem Zaentzem produkoval Michael Douglas.
Dodnes je Přelet nad kukaččím hnízdem považován za jeden z nejlepších filmů, které byly v historii kinematografie natočeny. A je zároveň nejvýnosnějším filmem, který kdy Miloš Forman natočil.
Ve své době snímek vydělal přes 108 milionů dolarů, což byly z tehdejšího pohledu zcela astronomické tržby, kterých později nedosáhl ani Amadeus, ani další hvězdně obsazené Formanovy filmy.
Amadeus (1984)
Není co dodat. Fantastická atmosféra, dechberoucí hudba, Tom Hulce jako geniální Mozart. Určitě si pusťte Director’s Cut.
Vlasy (1979)
Protože si myslíme, že odchod takového velikána, jakým byl Forman, je vůbec nejlepší uctít skvělou hudbou.
A samozřejmě taky doporučujeme:
Lid versus Larry Flint (1996)
Film, který podle nás dodnes není v českém prostředí v konkurenci ostatních Formanových filmů plně doceněn.
Málo se reprízuje, málo se připomíná, málo se o něm mluví. Přitom je to fantastická podívaná na provokativní téma, které v době premiéry vzbudilo v USA obrovskou kontroverzi. A Woody Harrelson s Courtney Love v hlavních rolích naprosto excelují.
Valmont (1989)
Miloš Forman, Miroslav Ondříček, výtvarník kostýmů Theodor Pištěk a Colin Firth, všichni v té nejlepší kondici. Valmont zůstal neprávem trochu ve stínu Nebezpečných známostí, filmu na stejné téma a podle stejné předlohy, natočeném ve stejné době s Johnem Malkovichem. Dejte si Valmonta, je božský.
Konkurs (1963)
Není to hraný film, ale Formanův padesátiminutový dokument, na který se ale jako na plnokrevný hraný film kouká.
Konkurs je snímek složený z autentických dokumentárních záběrů z pěveckého konkursu i ze zákulisí slavného pražského divadla Semafor, v němž se Forman soustřeďuje na příběh dvou dívek, které se konkurzu do hvězdného angažmá zúčastnily. Kam se hrabe nějaké Česko hledá Superstar.
Černý Petr (1963)
Zůstává ve stínu nejslavnějších Formanových filmů ze 60. let, tedy Lásek jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. Přitom právě Černý Petr, Formanův celovečerní hraný debut, je jedním z vůbec prvních filmů slavné československé nové vlny, která tuzemskou kinematografii ve své době celosvětově proslavila.
Černý Petr, příběh mladíka, který do dospělosti vstupuje značně nejistým krokem, je černým koněm našeho výběru. Navíc s hudbou Jiřího Šlitra. Určitě neváhejte.
A jestli radši čtete
A pokud si dneska zrovna nechcete pouštět filmy… Formanova biografie „Co já vím… aneb Co mám dělat, když je to pravda“, kterou napsal s Janem Novákem, patří mimochodem k tomu vůbec nejlepšímu, co kdy v českém prostředí v žánru memoárů vyšlo.