Každý ví, jak dlouho se chystá a cestuje do práce. Máte ale představu, za jak dlouho po probuzení se dostanete do stavu nejlepšího soustředění? Vědět jak a kdy optimálně vstát, abyste ze sebe v práci vydali to nejlepší, je dost podstatná věc, tvrdí spánkový odborník Teofilo Lee-Chiong, profesor medicíny, který působí ve výzkumném ústavu National Jewish Health v Denveru a na lékařské fakultě univerzity v Coloradu.
„Všichni trpíme určitým stupněm spánkové apatie – to je ten pocit, že se vám ráno spí nejlíp,“ říká Lee-Chiong na webu Fastcompany. „Člověk se silnou apatií má mimořádnou touhu znovu usnout a ranní spánková apatie může narušovat vaši mentální svěžest a fyzické fungování dvě až čtyři hodiny,“ varuje.
Na tom, že ideální délka spánku je 7 až 8 hodin denně panuje obecná shoda, nikdo vám ale neřekne, v jaké fázi dne byste si těchto 7 až 8 hodin měli naspat. Chcete-li si být jistí tím, že jakmile dorazíte do práce, budete svěží a připravení vrhnout se na své denní úkoly, musíte si stanovit, jak – a hlavně kdy – se správně probouzet. Ta nejvhodnější doba přitom závisí na mnoha faktorech, tvrdí Lee-Chiong.
Zejména byste si měli ujasnit tyto věci:
- Jak funguje váš vnitřní rytmus? Jste spíš noční sova, nebo ranní ptáče?
- Jaké povinnosti vás ráno čekají? Musíte kromě cesty do práce stihnout ještě vyvenčit psa nebo třeba odvézt děti do školy?
- Co rádi děláte? Chcete ráno stihnout ještě meditaci nebo něco přečíst?
- A zejména – co od vás vyžaduje vaše práce? Je potřeba, abyste byli soustředění od okamžiku, kdy vstoupíte do kanceláře, nebo stačí, když to svých povinností vplujete postupně?
Nejdřív si ale vyjasněte, jak dlouho se dostáváte ze spánkové apatie. Dva týdny si zapisujte, v kolik chodíte spát, kdy se probudíte, a kdy cítíte největší schopnost se soustředit. Můžete k tomu použít třeba tento webový formulář. Podle toho si naplánujte, v kolik musíte vstát, abyste se včas nastartovali.
A s tím souvisí pomalu to nejdůležitější, co Lee-Chiong radí – abyste se dobře vyspali, tak si musíte uvědomit, že kvalitní spánek začíná už tím, kdy a jak jdete spát. Uvědomte si proto, že malé množství spánku je problém. Když si to připustíte, zkuste si zanalyzovat, proč tak málo spíte. Jsou to klasické příčiny jako náročná práce nebo to, že trpíte nějakou spánkovou dysfunkcí? Nebo je za tím nějaký skrytý problém? Zkuste si taky uvědomit, co s tím můžete dělat. A i když to zní banálně, zvykněte si chodit spát dřív. Tak, abyste dosáhli alespoň těch 7 hodin.
„Optimální spánek potřebuje správnou délku, kvalitu, konsolidaci a načasování,“ zdůrazňuje Lee-Chiong. „Když některou z těchto okolností ošidíte, nebudete se po probuzení cítit odpočatí.“ Chcete-li být výkonnější v práci a vést spokojenější život, musíte zkrátka přiznat spánku jeho důležitost. „Optimální výkon vyžaduje přiměřený spánek a neadekvátní spánek narušuje výkon,“ zdůrazňuje Lee-Chiong.