Lenka Simerská je socioložkou a expertkou, která se soustřeďuje na zlepšování podmínek na trhu práce, na ministerstvu práce a sociálních věcí působí jako hlavní gestorka projektu Rovná odměna. Co radí ženám před pohovory i jednáním o zvýšeném platu?
Evropská unie registruje v průměru třináctiprocentní rozdíl mezi mzdami mužů a žen. V Česku je to dokonce přes šestnáct procent. A přestože unijní legislativa už vloni podnikla příslušné kroky a vytvořila novou směrnici, jejíž zásluhou by se gender pay gap měl stát minulostí, pravděpodobně potrvá, než se rovného odměňování skutečně dočkáme.
Proč? Česká republika má na kompletní přijetí nových unijních zákonů do lokální právní praxe ještě takřka dva roky (nejzazším termínem je červen 2026). Společnost je také nastavená způsobem, že nemůžeme očekávat rovně vyměřené mzdy hned.
Co ale mohou ženy dělat, když komunikují o své odměně? Jak vyjednávat o zvýšení mzdy tam, kde jsou muži na stejných pozicích finančně zvýhodnění?
Před pohovorem
Pracujte s vědomím vlastní hodnoty i zbytečným studem
To hlavní, co ženám nedovoluje říct si o dobré ohodnocení, je obyčejný stud. Jsou vychovávané ve světě, kde je ženská práce podhodnocovaná a samozřejmá, mnohé nevěří v hodnotu toho, co dělají. Ať ve vztazích, pro rodinu, nebo v zaměstnání.
Na ženskou práci obecně je nahlíženo jako na méně hodnotnou. Sociologicky je dokonce prokázáno, že jakmile se v nějakém odvětví objeví více než třicet procent žen, jeho prestiž klesá.
„Stejně tak je problematické, že jsme automatickými poskytovatelkami neviditelné práce, a nic z toho, co děláme jen tak, se nepřevádí na peníze. Dokonce i schopnosti, které máme, jsou často devalvované, zlehčované a nedoceněné. A aby se to mohlo měnit, je důležité na to poukazovat právě od nás žen,“ říká Lenka Simerská.
Vybavte se čísly mužů kolem sebe
Na pohovor na novou pozici je proto zásadní jít s vlastní představou o ceně. A tady je namístě využít kontakty. „Ptejte se lidí ve svém věku, s podobným vzděláním i praxí, ze stejného nebo podobného oboru a ve vašem regionu, protože cena práce se v Česku často regionálně výrazně liší,“ doporučuje Lenka Simerská.
S tím, že ideálně by měli být vašimi respondenty muži – protože ženy by vám mohly přinést informace zkreslené pay gapem.
Projděte si benchmarky
Přehled o výši mezd ve vašem oboru i regionu vám zdarma nabídnou portály s nabídkami práce. Na webu ministerstva práce a sociálních věcí najdete zase bezplatnou mzdovou kalkulačku.
„Je vhodné využít hned několik benchmarků, protože pokaždé vycházejí a hodnotí mzdy podle jiných kategorií. Pracovní portály mají svá data, ministerstvo vychází z e-datové základny ISPV, a pokud narazíte na možnost zaplatit si jednorázově také přístup do databází, které vytváří například konzultační společnosti, budete mít třetí parametr pro srovnání. Ale to se vyplatí jen u některých pozic,“ říká Lenka Simerská.
Ujistěte se o situaci na trhu
Pracovní síla je komodita jako každá jiná a její hodnota se proměňuje.
„Všichni víme, že například ceny másla poslední roky reagují na řadu faktorů. A to samé se děje s lidským kapitálem – každá profese je v danou chvíli na trhu jinak žádaná a jinak ceněná. A pokud je to u té vaší momentálně nastavené například na tři sta korun za hodinu, nepřetlačíte to ani tím, že vy svou vlastní hodnotu práce a času vnímáte výše,“ vysvětluje Lenka Simerská.
Během pohovoru
Nemusíte odpovídat na všechno, naopak se můžete ptát
Už dlouho nejsou u pohovoru relevantní otázky na váš věk, rodinný stav, počty dětí nebo plánovaná těhotenství. Podle nové unijní legislativy se potenciální zaměstnavatel nebude moci ptát ani na to, kolik jste brala v minulé práci.
Zároveň bude nově platit povinnost sdělit výši nabízené mzdy už během výběrového řízení. Někteří to dělají již nyní, ale i pokud s tím zatím otálejí, musíte vědět, že každá společnost má na danou pozici předem připravený rozpočet. Výhodu na svou stranu získáte, když otázku ohledně peněz položíte vy jim.
„Místo vyhýbavé odpovědi, kdy se řada žen snaží podhodnocením získat místo za každou cenu, chtějte na rovinu vědět, jaký na daný post mají připravený rozpočet, co vám mohou nabídnout v případě, že splníte kritéria,“ říká Lenka Simerská.
Začněte s vyšší částkou
Chtějí i tak znát vaši představu? Od středního managementu výše si můžete být jistá, že když k tomu, co jste ochotná připustit bez pocitu studu, přidáte dvacet procent, budete stále na spodní hranici toho, o co si běžně říkají mužští kandidáti při stejném konkurzu.
Pozici, o kterou opravdu stojíte, si nechte až na konec
V začátku hledání nové práce investujte čas do vícero pohovorů, ale tu, o kterou stojíte nejvíce, si nechte ideálně až na konec.
„Projít si škálou pohovorů vám dá důležitý přehled. Čím více kol ve výběrových řízeních projdete, tím bude přehled lepší, dostanete širší spektrum informací, a nakonec budete moct i porovnávat, kolik by vám kde zaplatili a za co přesně, což může být dobrým argumentem pro vyjednávání,“ uvádí Lenka Simerská.
Jak dostat přidáno?
Ošetřete ego nadřízených a připusťte možnost chyby, kterou budou chtít napravit
Vyjednat si navýšení mzdy ve stávající společnosti je náročnější než uhrát dobré vstupní podmínky na nové místo. Obzvlášť pokud jdete do jednání poté, co jste zjistila, že jste ohodnocená hůře než kolega.
„Věc, která vám taková jednání zkomplikuje, bude ego nadřízených, kterým o zvýšení mzdy půjdete říct. Už jen pro to, aby začali přemýšlet, jestli na vyšší mzdu nárok máte, by museli přiznat, že zatím bylo něco nastavené špatně. A to nikdo neslyší rád,“ upozorňuje Simerská.
Každá profese je v danou chvíli na trhu jinak žádaná a jinak ceněná.
„Vaším úkolem bude pomoct protistraně zachovat tvář, aniž byste jim připomínala, že se do současné chvíle dopouštěli chybného ohodnocení vaší práce,“ dodává.
Simerská upozorňuje, že je také dobré být otevřená nechat si případně vysvětlit, že v odměňování jsou určitá kritéria, která jste nevzala v úvahu. Pak je dobré si vyjasnit, za jakých okolností se na vyšší peníze můžete dostat i vy.
Jednoduché formulace bez pocitu křivdy
Nejprve vůbec zjistěte, za kým je potřeba jít. Přímý nadřízený je jedna volba, nicméně ten nemusí být tím, kdo o výši mzdy rozhoduje. To je v každé společnosti nastavené jinak. Do jednání vstupujte v klidu a s vědomím, že nepomůže rozruch, naštvání ani snaha slibovat, že pro zvýšení mzdy uděláte, nebo dokonce již děláte něco navíc.
Pojmenujte problém s tím, že byste jej ráda řešila. Možná, že jen dochází k chybě nebo vaše práce není dostatečně vidět.
„Také se mohlo stát, že vás firma nezařadila do celkové valorizace po dobu, kdy jste byla na rodičovské dovolené a od té doby máte ve výplatě mezeru, ke které už není z hlediska vaší výkonnosti důvod. Ptejte se na důvody vašeho nižšího ohodnocení, úplně věcně a bez emocí, a chtějte vědět, co je potřeba udělat, aby vaše výplatnice byla srovnatelná s kolegy na obdobných pozicích,“ radí Simerská.
„Nechte protistraně prostor a čas se k tomu vyjádřit. Pokud ale bude ihned defenzivní, je dost pravděpodobné, že to dál nepůjde dobrým směrem,“ podotýká.
Věřte svému nároku, podporuje jej zákon
Pokud se nedomluvíte, nemusíte čekat ani na zavedení unijní legislativy v roce 2026. Už nyní vás chrání paragraf 110 zákoníku práce, který jasně říká, že za stejnou práci a práci stejné hodnoty náleží všem stejná odměna.
„Když vezmeme tento paragraf do důsledku, individuální vyjednávání o mzdě za stejnou práci by vůbec neměla být namístě,“ konstatuje Lenka Simerská.
Pokud se do nich přesto dostanete a ocitnete se navíc ve slepé uličce, můžete se obrátit také na online poradnu ministerstva práce a sociálních věcí na webu rovnaodmena.cz. A počítejte v každém případě s tím, že zaběhané zvyky se nezmění přes noc. A vaší zbraní tak budou jednou pro vždy informace a ochota řešit celou situaci vhodnou komunikací.