V srdci Moravy se na obou březích řeky Bečvy rozkládá město Přerov. Na první pohled zaujme bohatou historií i kulturními akcemi. Podívejte se s námi na místa, která v Přerově stojí za návštěvu.

Ačkoli první písemná zmínka o zhruba čtyřicetitisícovém městě pochází až z roku 1141, archeologické nálezy dokazují, že historie osídlení Přerova sahá až do pravěku. V roce 1256 byl Přerov Přemyslem Otakarem II. dokonce povýšen na královské město a silně se zde podepsal i vliv Pernštejnů a Žerotínů. 

Znakem Přerova je zubr, kterého má ve jméně místní pivovar i hokejový klub. Město je důležitou dopravní křižovatkou a spolu s Olomoucí, Prostějovem, Šumperkem a Hranicemi tvoří průmyslovou a ekonomicky nejsilnější část Olomouckého kraje.

Sídlí tam mnoho významných průmyslových podniků – PRECHEZA, PSP Machinery, Meopta, Kazeto a další.

Dominantou města rozkládajícího se v Hornomoravském úvalu je renesanční zámek na Horním náměstí. V celoročně přístupném přerovském zámku se mimo jiné nachází i Muzeum Komenského. Komenský se učil na zdejší bratrské škole a později na ní sám působil jako učitel.

S Přerovem jsou spojeny i další slavné osobnosti, jako spisovatel, teolog, historik, biskup Jednoty bratrské a jeden ze starších kolegů Jana Amose Komenského Jan Blahoslav, který se ve městě narodil stejně jako básník Josef Kainar.

Kromě expozic věnovaných učiteli národů, dějinám Přerovska či regionálním výtvarným umělcům si zaslouží pozornost také série několika školních tříd z různých období od sedmnáctého století přes časy Rakouska-Uherska až do první republiky.

Přístupná je i zámecká vyhlídková věž románského původu. Při výstupu na věž si prohlédnete také zvony ze zvonařské dílny Marie Tomáškové-Dytrychové z Brodku u Přerova.

Na Horním náměstí, které bylo v roce 1992 prohlášeno za městskou památkovou zónu, stojí za zmínku Městský dům z roku 1897 v novorenesančním slohu s bohatou štukovou výzdobou a prvky secese.

Dům slouží jako kulturní a společenské centrum, kde se konají různá divadelní představení, koncerty a společenské akce. V blízkostí vás může zaujmout také kostel sv. Vavřince z třináctého století a několik dalších církevních staveb.

Přerov
info Foto Freepik
Foto Freepik

Milovníky historie a památek v centru zaujme komplex hradeb se zachovalými renesančními měšťanskými domy, z nichž nejcennější je takzvaný Korvínský dům s číslem 31, který je dokladem toho, jak žili bohatí měšťané v šestnáctém století. 

Procházka za mamuty

Přerovskou část Předmostí světově proslavil archeologický výzkum z přelomu devatenáctého a dvacátého století, během kterého tam bylo odhaleno tábořiště lovců mamutů z doby před zhruba 25 tisíci lety a kosti asi tisícovky mamutů. 

Naučnou stezku Předmostím až do pravěku začněte na sídlišti v Předmostí u plastiky „Sonda do pravěku“ a vydejte se po modrých značkách. Trasa dlouhá zhruba osm kilometrů vede lehkým terénem a během zhruba tříhodinové procházky se dozvíte mnohé o pravěké i novodobé historii území. 

K vidění budou kosterní nálezy i paleolitické artefakty. Turistickou atrakcí je bezpochyby Památník lovců mamutů a Malé školní muzeum. Po cestě budete mít jako na dlani Přerovskou rokli, která je jedním z nejstarších autokrosových okruhů a každoročně se zde koná mistrovství Evropy v tomto sportu.

Město ožívá i celou řadou dalších kulturních akcí. Každoročně v říjnu si můžete vychutnat například Československý jazzový festival. Přerovský pivovar Zubr každoročně v červnu pořádá festival Zubrfest. 

Zajímavou zastávku si můžete udělat v Ornitologické stanici Muzea Komenského, jediného specializovaného muzejního pracoviště v Česku. Ve stálé expozici je k vidění 593 jedinců od 365 ptačích druhů. Součástí areálu ORNIS je Ptačí zahrada Františka Gintera, která je útočištěm volně žijící ptáků i těch, které pod svá křídla vzala záchranná stanice. 

Příjemnou procházku a odpočinek si můžete vychutnat v městském parku Michalov, který je oblíbeným výletním cílem obyvatel Přerova už asi sto dvacet let. Park je vhodný i k projížďce na kole nebo in-linech. Součástí parku je zahradní restaurace, altán pro koncerty, bufet a tři dětská hřiště. 

K Michalovu přiléhá několik lagun, z nichž Velká laguna slouží jako přírodní koupaliště. Od Velké laguny už je to jen kousek do národní přírodní rezervace Žebračka. Zachovalý lužní les je domovem rozmanité fauny i flóry. 

Na dobrou kávu a zákusek se zastavte v Mamut Coffee, Bazar caffe nebo VeCafe & Sweet. Z restaurací si v Přerově lidé vychvalují indickou restauraci Zayka nebo Hostinec U Andělů.

Pokud vám zbyde volný čas a budete se chtít podívat za hranice Přerova, doporučujeme jeden z největších hradů v českých zemích Helfštýn. Helfštýn se tyčí nad údolím Moravské brány nad obcí Týn nad Bečvou. V současné době jsou na hradě zpřístupněna čtyři nádvoří. Hrad  je mimo jiné místem častých kulturních akcí.

Další zajímavou zastávkou může být třináct kilometrů vzdálené město Tovačov se stejnojmenným renesančním zámkem, které leží při středním toku řeky Moravy v samém srdci rovinaté úrodné Hané.