Finsko bylo již osmým rokem po sobě vyhlášeno nejšťastnější zemí světa, zatímco Spojené státy se propadly na nové dno. Přečtěte si podrobnější informace o štěstí a blahobytu ve světě, kde do elitní dvacítky proniklo i Česko.

Finsko si zkrátka nedá pokoj. Výsledky Zprávy o světovém štěstí za rok 2025 jsou venku a tato severská země opět nastavila zlatý standard v oblasti blahobytu. Již osmým rokem v řadě se tak stala nejšťastnější zemí světa.

Ale ne všechny země slaví úspěch. Spojené státy se propadly na nové dno, a to hned na 24. příčku, což je jejich vůbec nejhorší umístění od roku 2012, kdy byla Zpráva o světovém štěstí vytvořena.

Tato výroční studie hodnotí globální úroveň štěstí ve více než 140 zemích světa. Zpráva vychází z různých zdrojů včetně průzkumu Gallup World Poll a sleduje faktory, jako je sociální podpora, průměrná délka zdravého života, osvobození od korupce, velkorysost a další. Studie vychází každoročně na oslavu Mezinárodního dne štěstí.

Letošní žebříček deseti favoritů se podobá předchozím ročníkům 2024, 2023, 2022, 2021, 2020 a 2019, přičemž mnoho severských zemí se umístilo na stejných předních pozicích. Na druhé místo se opět probojovalo Dánsko, následované Islandem (třetí místo) a Švédskem (čtvrté místo). Norsko obsadilo sedmou příčku.

Afghánistán se drží na chvostu a pro rok 2025 zůstává nejnešťastnější zemí na světě. Seznam nejméně šťastných zemí doplnily Sierra Leone a Libanon.

Finsko: Nejšťastnější země světa

Jaké je tedy finské tajemství? „Péče o sociální potřeby a pocit sounáležitosti s komunitou, které tvoří nedílnou součást národního charakteru a zdroj kreativity,“ uvedla Heli Jimenez, vrchní ředitelka mezinárodního marketingu ve společnosti Visit Finland.

Mezi další faktory patří silný systém sociálního zabezpečení a hluboký vztah k přírodě. Pomáhá také saunová kultura. Téměř devadesát procent Finů se saunuje každý týden. Země zároveň těží z nízké korupce, kvalitního vzdělání, špičkového zdravotnického systému a kultury, která si více cení rovnováhy než spěchu.

Důležitou roli hraje také finský koncept „sisu“, tedy kombinace houževnatosti, odhodlání a vnitřní síly.

A přestože jsou Finsko a severské země známé svými chladnými a temnými zimami, dlouhé letní dny je vyvažují. Autoři zprávy navíc upozorňují, že počasí nehraje takovou roli, jak by se mohlo zdát.

„Změny počasí mají na celkové štěstí spíše malý vliv, který ovlivňují očekávání lidí a sezonní zvyklosti. Například bylo zjištěno, že obyvatelé tropických oblastí jsou šťastnější v zimě, ale méně spokojení na jaře ve srovnání s lidmi v mírnějších pásmech,“ uvádí se ve studii.

Spojené státy dosáhly nového dna

V loňském roce se Spojené státy umístily na 23. místě. Pro rok 2025 se opět propadly a nyní zaujímají 24. příčku. Za poklesem stojí především mladší generace, které vykazují nižší úroveň štěstí než kdykoli předtím.

Na vině je celá řada faktorů, včetně samotného stravování. Úřad pro statistiku práce uvádí, že v roce 2023 jedl každý čtvrtý Američan předchozí den všechna jídla o samotě, což je o 53 procent více než v roce 2003. „Stravování o samotě je stále častější napříč všemi věkovými skupinami, zejména však u mladých lidí,“ píší autoři průzkumu.

Změny počasí mají na celkové štěstí spíše malý vliv.

Kromě toho se zejména mezi mladšími Američany, kteří cítí menší podporu a méně optimismu, pokud jde o jejich životní úroveň, objevuje něco, co autoři zprávy nazývají „smrtí ze zoufalství“. Na druhou stranu situace starších Američanů není tak špatná: Spojené státy se řadí na desáté místo v žebříčku spokojenosti dospělých nad šedesát let. (Nejšťastnější zemí pro lidi starší šedesáti let je Dánsko.)

Další země na vzestupu

Zatímco se Spojené státy zmítají v potížích, jiné země prosperují. Letos se do první desítky poprvé dostaly dvě latinskoamerické země, Kostarika na šestém a Mexiko na desátém místě.

Mezitím Litva (16. místo), Slovinsko (19. místo) a Česká republika (20. místo) v žebříčku nadále stoupají, což odráží rostoucí úroveň spokojenosti v celé Evropě.

Trendy v oblasti štěstí

Letošní výroční zpráva také upozorňuje na některé hlavní trendy, které ovlivňují globální úroveň štěstí, od síly sociální důvěry až po překvapivou roli společného stravování. Odhaluje také alarmující nárůst osamělosti, zejména mezi mladými dospělými.

Podle průzkumu devatenáct procent mladých dospělých po celém světě uvedlo, že v roce 2023 nebudou mít nikoho, na koho by se mohli spolehnout, pokud jde o sociální podporu. To je o 39 procent více respondentů než v roce 2006. Autoři studie uvádějí, že ve Spojených státech a v některých částech Evropy může být důvodem politická polarizace.

Autoři zprávy zdůrazňují, že sdílení je půl štěstí a že zmíněné společné stravování může také přispět k větší spokojenosti.

Za peníze si lze koupit štěstí jiných lidí.

„Sdílení jídla se ukazuje jako výjimečně silný ukazatel subjektivní pohody, srovnatelný s příjmem a nezaměstnaností,“ uvádějí. „Ti, kteří častěji sdílejí jídlo s ostatními, vykazují výrazně vyšší míru životní spokojenosti a pozitivního nadhledu a méně negativních postojů. To platí pro všechny věkové kategorie, pohlaví, země, kultury a regiony.“

Sdílení je půl štěstí, i když jde o charitativní dary. „Lidé říkají, že za peníze si štěstí nekoupíte. V Institutu šťastnějšího života toto tvrzení odmítáme, ale s určitým dovětkem. Ukazujeme, že za peníze si lze koupit štěstí jiných lidí,“ píší autoři studie. Ta tvrdí, že některé charitativní organizace vracejí štěstí více než jiné, a předkládá seznam nejlepších charitativních organizací, které „vynášejí nejvíce štěstí na dolar“.

Ale nemusíte zrovna darovat peníze, abyste byli šťastní… Zpráva uvádí, že spokojenost roste úměrně s tím, kolik nás „přispívá, dobrovolničí nebo pomáhá cizím lidem“.

Celou studii si můžete prohlédnout zde. Následuje žebříček nejšťastnějších zemí světa pro rok 2025.

Nejšťastnější země světa za rok 2025

  1. Finsko
  2. Dánsko
  3. Island
  4. Švédsko
  5. Nizozemsko
  6. Kostarika
  7. Norsko
  8. Izrael
  9. Lucembursko
  10. Mexiko
  11. Austrálie
  12. Nový Zéland
  13. Švýcarsko
  14. Belgie
  15. Irsko
  16. Litva
  17. Rakousko
  18. Kanada
  19. Slovinsko
  20. Česká republika