Napjatě očekávaná kolekce, v níž čeští olympionici nastoupí na zahájení olympiády v Paříži, se ukázala světu. Designér Jan Černý se při její tvorbě nechal inspirovat Paříží, národními barvami, Vladimírem Boudníkem, ale i současnými střihy.
Tenhle okamžik sledují stovky milionů lidí z celého světa. Oči sportovních fanoušků dychtivě hltají nejen složení národních delegací, ale zejména nástupové kolekce jednotlivých zemí.
Málokdy se dostane móda do takového centra dění, málokdy ji řeší tolik lidí. I proto si národní výpravy dávají na vyznění svých nástupových kolekcí tak záležet.
Česká republika měla v minulosti holínky, modrotisk a lidové kroje, modely s dekonstruovanou českou vlajkou, ale i kolekci inspirovanou secesním malířem Alfonsem Muchou.
Na letošním zahajovacím ceremoniálu, který se odehraje přímo na řece Seině v centru Paříže, oblečou čeští sportovci unisex model od oceňovaného designéra Jana Černého, jeho značky Jan Société a Alpine Pro.
Ten na slavnostní ceremoniál vytvořil jeden genderless look, tedy model, který si obléknou jak sportovci, tak sportovkyně. „Chtěl jsem, aby už modely nebyly rozdělené striktně na dámské a pánské. Genderless mi přijde jako aktuální téma,“ řekl Forbesu.
„Současně – a to je ten hlavní důvod – vnímám, že k oversized siluetám, se kterými ve své tvorbě pracuji, se genderless vyloženě nabízí. Udělal jsem si z toho pro sebe takovou výzvu. Genderless modely ne vždy sedí stejně hezky jak ženám, tak mužům, a tady se to i díky dobré kombinaci materiálů, myslím, povedlo,“ dodal.
I když se Jan Černý, člen výběru 30 pod 30 z roku 2020, věnuje právě primárně pánskému streetwearu a tailoringu, s přesahy do sportovní módy už má zkušenost.
Před čtyřmi lety vytvořil pro tenistku a dvojnásobnou wimbledonskou vítězku Barboru Strýcovou speciální sportovní šaty, modro-bílý model s jeho signature potiskem imitujícím skvrny Rorschachova psychologického testu.
V právě představeném olympijském modelu můžeme najít hned několik inspiračních linek. První je podle designéra česká hrdost, která je v nástupové kolekci reprezentována národními barvami.
Ty český návrhář, který se na tuzemské módní scéně etabloval zhruba před sedmi lety, posunul do odstínů temně inkoustově modré, tlumeně červené a krémově bílé.
„Přijde mi, že když se vedle sebe dají tři ostré odstíny barev, není to harmonické. Rozhodl jsem se je proto všechny utlumit, dostat modrou do navy-blue odstínu a z bílé udělat krémovou. Historicky se do návrhů přidávala zlatá, já jsem ale rád, že jsme mohli jít trochu jiným směrem,“ řekl Černý.
Foto Jakub Zeman
Druhou linkou, kterou můžeme v kolekci hledat, je inspirace samotným místem konání, tedy Paříží.
Právě tady strávil módní designér a absolvent ateliéru Designu oděvu na UTB ve Zlíně několik měsíců svého života, když tu v luxusním francouzském módním domě Louis Vuitton prošel stáží pod vedením dnes už zesnulého návrháře Virgila Abloha.
„Že můžu tvořit kolekci pro český olympijský a paralympijský tým, je pro mě velká pocta. Krásnou shodou okolností je to právě pro hry, které se konají v Paříži, k níž mám velice blízký vztah. Proto jsem se snažil tyto dvě kultury propojit a najít mezi nimi pojítko, které by se objevilo i v kolekci.“
Ono zmíněné pojítko se v kolekci propisuje do hlavního prvku – výrazného oversized pláště. Ten má být podle designéra jakýmsi hybridem mezi českým baloňákem a klasickým trenčkotem, který má sice kořeny v Británii, ale je neodmyslitelně spjat s nonšalantním francouzským stylem.
K jeho použití Jana Černého dovedla představa plujících sportovců na Seině. „Řekl jsem si: Pojďme pracovat s efektem vzduchu, pojďme pracovat s tím, že na řece je vánek. Díky tomu dostaneme zadarmo efekt pohybu. V ten moment se zrodil nápad na plášť,“ popsal.
Paralympionici budou mít místo pláště kratší bundy, které jsou vhodnější pro sportovce na vozíku. Zbytek nástupové kolekce je ale naprosto totožný, paralympionici tak do Paříže pojedou v duchu svého hesla „Stejní, ale jiní“.
Foto Jakub Zeman
Foto Jakub Zeman
Foto Jakub Zeman
„Těším se, jak kolekce vyzní v prostředí Paříže – města módy, v porovnání s kolekcemi ostatních zemí. První ohlasy od sportovců, kteří kolekci už viděli, jsou extrémně pozitivní, což mi dává pocit zadostiučinění,” říká Jan Černý.
Třetí inspirační linka kolekce pak vychází přímo ze samotné tvorby českého návrháře. Ten už několik let pracuje s výše vzpomínaným a snadno rozpoznatelným abstraktním printem, použil ho proto i jako potisk oversized kabátů.
K motivům ho před několika lety přivedla práce grafika a malíře Vladimíra Boudníka, který motiv Rorschachova testu sám používal.
Na pláštích ušitých z japonského nylonu kromě inkoustově modrých skvrn objevíme i potisk „razítek“. „Najdete na nich tři běžící siluety odkazující k historii olympiády, oválný symbol CZE, který dříve mělo hodně lidí na autech.“
„Pak je tam i rozevlátá česká vlajka a nápis ,This is Czech team uniform for Paris‘.“ Na grafice pracoval Jan Černý s grafikem Martinem Tomášem, který působí i v jeho značce Jan Société.
Plášť doplňuje červeno-bílé polotriko a kalhoty s barevnými gradienty. Celý outfit pak ozvláštňují i viditelné etikety – další poznávací znamení Jana Černého – a také šátek, ponožky a tenisky. Pro doplňky zvolil návrhář hráškově zelenou barvu, která záměrně rozbíjí českou trikoloru.
Foto Jakub Zeman
Foto Jakub Zeman
Skleněný amulet od Lasvitu | Foto Jakub Zeman
Nástupová kolekce se vcelku překvapivě hlásí i k pravděpodobně nejznámějšímu českému artiklu: sklu. Modely doplňuje amulet z českého skla, který designér sám navrhl a vyrobil ho ve spolupráci s českou značkou Lasvit.
Skleněný amulet vychází z tvaru lipového listu, symbolu Česka, a má sportovcům dodat sílu při sportovních výkonech. „Myslím si, že je extrémně důležité, že můžeme jako malá země zaujmout a upozornit na sebe výrazným, avšak velmi současným a relevantním lookem,“ dodává k nástupové kolekci Jan Černý.
Posledním prvkem nástupové kolekce jsou tmavomodré boty. Nejsou to prestižky, jak jsme u Černého zvyklí, ale boty z dílny Alpine Pro.
Když se návrháře ptám, co pro něj účast na jedné z nejsledovanějších událostí světa může znamenat, odpovídá diplomaticky. „Co to může způsobit? To je dobrá otázka, na kterou teď ještě nemám odpověď.“
„Nemusí se stát vůbec nic. Může to ale obletět médii a moje značka se může více otevřít světu. A může se samozřejmě stát i to, že se mi ozve nějaká světová značka nebo konglomerát. Zkrátka, scénáře jsou na škále od nic po všechno,“ prohlásil.
Jak obstojí Černý mezi konkurencí z celého světa – Američany oděnými v modelech od Ralpha Laurena, Kanaďany v červené soupravě od značky Lululemon nebo Francouzi v Berlutim, můžete sledovat večer 26. července 2024, kdy v centru Paříže proběhne slavnostní zahajovací ceremoniál.
Zahájení letních paralympijských her proběhne 28. srpna.