Nejsou to ani dva roky, co prožili svou pohádku. Ji, tehdy
spíše méně známou americkou herečku, odvedl příští britský král, princ Charles,
kaplí sv. Jiří ve Windsoru k oltáři. Tam ji očekával jeho syn a její
vyvolený, princ Harry, v doprovodu svého staršího bratra Williama.
Ona měla dlouhé šaty od Givenchyho a šestimetrový závoj ručně vyšitý motivy 53 druhů květů, reprezentujících erbovní rostliny 53 zemí společenství britského Commonwealthu. To dnes sdružuje už více než 2,4 miliardy lidí považujících dodnes za svou panovnici britskou královnu. Více než tři miliardy lidí také v přímém přenosu sledovalo pohádkový obřad, jenž měl být nadějí pro monarchii.
Doslova polovina planety to všechno viděla v přímém
přenosu. Je to přitom jen pár desítek let, kdy se jiný člen britské královské
rodiny musel kvůli lásce k rozvedené Američance vzdát britského trůnu.
Tentokrát však britská královna sňatku britského prince a
rozvedené americké herečky, nadto z rasově smíšeného manželství, ráda
požehnala.
Ani ne půl roku po svatbě navíc pár oznámil, že očekávají prvního potomka, loni v květnu se narodil nový malý princ.
Nejsou to ani dva roky od té slavné svatby. A už je to všechno úplně jinak. Minulý týden ve středu Harry a Meghan oznámili – zcela revolučně, pomocí Instagramu, a bez předchozí domluvy s královnou a dvorem –, že jako přední členové britské královské rodiny končí. A že si chtějí žít po svém.
Ona se pak takřka okamžitě vrátila do Kanady, kde trávili s princem Harrym předchozích sedm týdnů, včetně Vánoc, spolu s malým synem Archiem. Ten také v onom krátkém mezidobí, kdy jeho rodiče publikovali v Británii svou revoluční zprávu, v Kanadě prozatím zůstal sám, bez rodičů, jen v péči chůvy. Jeho matka Meghan měla tedy zjevně předem v plánu opět opustit britské ostrovy okamžitě po zveřejnění třaskavého prohlášení. Proto synka v Kanadě ponechala.
Princ Harry zůstal v Anglii, v jejich domě ve Frogmore Cottage, loni opulentně zrekonstruovaném za 2,4 milionu liber (hrazených ovšem z peněz britských daňových poplatníků) v mimořádně luxusním duchu. Manželé už si ho ale příliš neužijí, jak se zdá. Ať se „rozluku“ s královskou rodinou podaří vyjednat a třeba i urovnat jakkoli, Meghan dala jasně najevo, že ji to do Británie zpět netáhne.
Jak se potvrdilo hned o víkendu, vévodkyně ze Sussexu si už ani nekoupila zpáteční letenku. Do Kanady naopak přestěhovala i své dva psy a množství osobních věcí. Její kalendář oficiálních akcí zůstává „pro blíže nespecifikovanou budoucnost“ zcela prázdný.
Miliardářský dům na ostrově u kanadského Vancouveru, který jim prý „na prázdniny“ pronajal blíže nespecifikovaný podnikatel, je tak teď jejich prozatímním druhým domovem. Harry má v plánu do Kanady odcestovat hned v následujícím týdnu, až alespoň trochu uhladí spory, které třaskavé rozhodnutí v nejslavnější rodině světa způsobilo, a vyřídí „pár posledních věcí“.
Zda a kdy se vévodský pár trvale vrátí do Británie – a stane-li se to ještě vůbec někdy –, se dnes skutečně nikdo neodvažuje odhadnout. Kde by mohli Sussexovi žít a co tam mají v plánu dělat, zatím není jasné. Mluví se o Torontu, kde vévodkyně strávila řadu let coby herečka v seriál Suits, ale také o jejím rodném Los Angeles.
Hlavní důvody náhlé životní změny? Znějí vlastně rozumně. Znějí rozumně, pokud ovšem nejste nejbližšími příbuznými britské panovnice i několika příštích panovníků, a nemáte k nim tak celoživotní závazky vyžadující mimo jiné konstantní úctu a respekt.
Princ Harry a vévodkyně Meghan chtějí nově žít podle svého, být finančně nezávislí, dělat vlastní rozhodnutí na vlastní pěst, nebýt v centru dění ani v hledáčku britského bulváru, na nějž si novopečená vévodkyně stěžovala takřka celý uplynulý rok. Sama ovšem paradoxně dělala, byť třeba nezáměrně, vlastně vše pro to, aby si jí novináři všímali víc než kohokoli jiného v královské rodině.
Kam přišla, tam vévodkyni ze Sussexu bulvár lačně sledoval, v tom jí dejme za pravdu. Pozornost však k sobě poutala hlavně svými svobodně konanými činy, které byly v příkrém rozporu se vším, co předtím hlásala. Měla totiž po celou dobu mimořádnou svobodu a všichni v královské rodině se jí vstup mezi royals snažili co nejvíc usnadnit, už proto, že věděli, jak moc je pro Harryho tato žena důležitá. A vůči všem jejím přešlapům, které se americké herečce neznalé britských královských zvyklostí a etikety snadno mohou stát, byli mimořádně vstřícní a tolerantní.
Ať už to bylo hojné využívání soukromých private jetů nejrůznějších přátel z řad hollywoodských i britských celebrit, které ovšem paralelně na sociálních sítích ilustrovala proslovy o nutnosti snížit uhlíkovou stopu všude po světě. Nebo letní dovolené v luxusním loftu na Ibize či ve Francii u Eltona Johna, kterému dala přednost před královnou a jejím pozváním na léto do Balmoralu – tehdy se Meghan vymluvila na to, že malý Archie je na cestování z Anglie do Skotska ještě příliš malý (na Ibize i ve Francii ovšem čtyřměsíční synek samozřejmě byl).
Zatímco na svém Instagramu hlásali s manželem o světovém boji s chudobou a nutnosti se uskromnit, nechala se Meghan ještě před porodem hostit na baby showers s rozpočtem půl milionu liber, které pro ni v New Yorku i Londýně organizovaly kamarádky hvězdy jako Serena Williams a Amal Clooney. A i tam ji, ve vysokém stupni těhotenství, museli pronajatým tryskáčem z Londýna do New Yorku následovat členové britské královské ochranky, opět placení každým obyčejným Britem.
Snad to dělala nezamýšleně, ale britskému bulváru servírovala Meghan ze Sussexu v uplynulém roce jedno tučné sousto za druhým. Když pak novináři očekávali to nejdůležitější, datum narození jejich syna, Meghan s Harrym naopak nepochopitelně mlžili a dodnes to, kde přesně a kdy se jejich syn na počátku května narodil nebo kdo jsou jeho kmotři, vlastně oficiálně nesdělili.
Jaká to změna a podivně přepjaté chování pro novináře, uvyklé na poklidný a přímý styl komunikace Harryho bratra Williama a jeho manželky Kate, kteří každého ze svých tří potomků po narození ukázali v náručí šťastné matky před porodnicí, poté požádali o klid a soukromí a všem popřáli pěkný den.
Ovšem tohle všechno by běžní Britové svému milovanému
zrzavému princi a jeho americké vyvolené odpustili, na všechno hleděli
s pochopením.
Do chvíle, než si Meghan začala na Brity veřejně stěžovat. Než jedna z jejích amerických kamarádek označila britské kritiky Meghan dokonce za rasisty. Než Harry v televizním interview soukromé stanici ITV řekl, že jeho vztahy s bratrem Williamem už nejsou takové, jaké dřív byly, a „každý jsou někde jinde, přičemž spolu mají dobré i horší dny“. A než si nahlas postěžovali na poměry v britské královské rodině. „Nikdo se mě nikdy nezeptal, jestli jsem o. k.!“ postěžovala si se slzou v oku vévodkyně Meghan.
V tu chvíli bylo najednou všem v Británii jasné, že
namísto šťastného čerstvě ženatého prince, jeho krásné americké herečky a
jejich roztomilého miminka kypícího zdravím tu mají velký problém.
Královna zareagovala promptně. A znovu – vstřícně. Vévodkyni prý zcela chápe, Harry a Meghan potřebují klid, ať si vezmou volna, kolik chtějí, ať si nedělají starosti. Výlet do Kanady? Proč ne. Zatímco britská média zajímalo, proč se dvojice tak vyhýbá setkání s Harryho rodinou ve vánoční době a ke změně názoru ji nepřiměla ani náhlá nemoc Harryho milovaného osmadevadesátiletého dědečka prince Philipa, manžela královny Alžběty II., třiadevadesátiletá královna se tvářila chápavě. „Víte, že to může být naposledy?“ ptal se Harryho a Meghan vzhledem k pokročilému věku jeho královských prarodičů bulvár. Odpověď z Kanady – ticho.
Nějaký zvuk přišel až teď, kdy se po řadě týdnů konečně objevili v Londýně. A byl to silný hlas. Končíme, oznámili Meghan a Harry. A zatímco britští komentátoři z věhlasných médií blízkých koruně se opatrně ptali, co to vlastně znamená, Meghan možná už rozjela svůj dlouho chystaný plán. Žádná další prohlášení, žádné vysvětlení, jen cesta pryč. A nenápadná registrace obchodní známky Sussex Royal na věci, jako jsou hračky, textil nebo časopisy a literatura.
Jak se chtějí živit, ptala se v narážce na proklamovanou vytouženou „finanční nezávislost“ okamžitě média od BBC po The Economist. On je přece voják, ona herečka a přiznejme si, v časech své aktivní kariéry ne zrovna významná…
A aristokratický životní styl něco stojí. Jen za uplynulý rok ze dvou královských fondů, The Sovereign Grantu, který vyplácí královna (a skládají se do něj, lidově řečeno, poddaní čili plátci daní), a soukromého fondu prince Charlese a jeho Cornwallského vévodství, Harry a Meghan coby dva aktivní členové nejbližší královské rodiny inkasovali pro osobní účely 5,2 milionu liber. Zmíněná rekonstrukce „venkovského domku“ byla hrazena zvlášť jako mimořádný výdaj.
Jak chtějí nadále svůj nákladný životní styl udržet a jak přesně si představují svou nezávislost, zvlášť s přihlédnutím k tomu, že i nadále musejí být obklopeni placenou ochrankou, neboť syn příštího krále zůstane synem příštího krále, a bezpečnostní rizika tím zůstávají příliš vysoká, ať už si napíší na Instagram cokoli? Je jasné, že úplně bez prostředků z královských zdrojů nezůstanou.
O výši finančních příspěvků a konkrétní podobě budoucí spolupráce s korunou prý jedná Harry se svou rodinou a královnou právě v těchto hodinách – a zejména Harryho otec, princ Charles, se všemožně snaží problémy vyřešit ke spokojenosti všech, neboť podle slov svých poradců stále věří, že se Sussexovi do lůna monarchie zase vrátí a budou své povinnosti jednou plnit tak, jak se od nich očekávalo.
Jako tchán byl prý Charles se snachou Meghan původně spokojen – a věřil, že její americká otevřenost, rétorický talent a třeba i zájem o problematiku ženských práv se můžou v rámci nadačních aktivit britské královské rodiny v budoucnu dobře rozvinout.
A i těm nejliberálnějším komentátorům se zdá nemožné, že by
Harry s Meghan najednou dokázali prostě obyčejně pracovat. Ano, jen sotva
začne syn příštího britského krále v Americe taxikařit a Meghan také nejspíš
nenastoupí coby zdravotní sestra do dětské nemocnice.
Ovšem ti, kteří znali koníčky a zájmy Meghan Markle v době před svatbou s Harrym, začali rychle tušit. Vzpomněli si na její populární blog The Tig, kde před svatbou psávala o životním stylu, designu, dekoracích, jídle i oblíbených restauracích. Vzpomněli si na některé její proslovy. Na hostování v britské Vogue, jejíž „september issue“ Meghan loni v září vedla coby dočasná šéfredaktorka. Na spolupráce s módními značkami, ale i styky s celebritami či aktivistkami v oblasti genderu a feminismu. Na možnosti výdělku, které mají skutečné světové instagramové hvězdy.
Na milionové kontrakty, které firmy vyrábějící cokoli od potravin, dětských výživ, kosmetiky, drogerie až třeba po počítačové hry rády nabízejí internetovým celebritám, influencerům, pokud začnou jejich brandy aktivně propagovat. Nebo na nedávné megaúspěšné světové turné Michelle Obama, manželky bývalého amerického prezidenta. Na obří světové sportovní a koncertní haly vyprodané až ke stropu.
Nic takového ovšem „pracující royals“ dělat nemohou. Aktivní členové královské rodiny samozřejmě nemohou dělat reklamu na dětské pleny a přesnídávky, namlouvat reklamní spoty ani psát knížky plné motivačních citátů o tom, jak těžké je provdat se do královské rodiny a uchovat si přitom vlastní nezávislost a svobodu. Nemohou jít jen tak k Oprah Winfrey, ke Gayle King ani k Ellen DeGeneres mluvit o tom, „zda jsou o. k.“. Nemohou se vrátit k filmu ani točit seriály. Nemohou se stát tváří módního domu Givenchy a uzavřít s ním placený kontrakt.
Může tohle najednou dělat Meghan, vévodkyně ze Sussexu? To se uvidí. Ale řečeno nahlas, nic z toho vlastně není zcela nepravděpodobné, tušeno podle prvních náznaků, které jsou k dispozici. Otázka je, co všechno bude vévodkyni a vévodovi ze Sussexu dovoleno. Mezi tím, co opravdu chtějí dělat, a tím, co budou moci dělat, může totiž být rozdíl. Jde o to, k čemu jim dá královna souhlas.
Protože bez souhlasu Jejího Veličenstva nemohou nic. Natožpak našívat britské královské korunky s copyrightem na trička. Ač si oba možná představují, že stačí jen cosi napsat na Instagram a svět se ihned změní, není to pravda. I princ je královnin poddaný. Každý musí dodržovat pravidla a zrovna ta královská nepatří k nejvolnějším.
Vévodkyně ze Sussexu si ale už prý u Givenchyho nečekaně popovídat
byla. Je to jen pár dnů.
Už vidím Donalda Trumpa v nóbl golfovém tričku s britskou
korunkou.
Bůh ochraňuj královnu.