V době internetové se informace šíří raketovou rychlostí a během pandemie, kdy lidé prahnou po jakýchkoli novinkách, to platí dvojnásob. Bohužel zároveň s ověřenými zprávami se objevuje i celá řada hoaxů a fake news, které je od těch pravdivých často těžko rozeznat.

Než tak kliknete na „sdílet“, zkuste se zamyslet, jestli je to s tím šokujícím odhalením, které se nám vláda snaží zatajit, opravdu tak žhavé, nebo jde jen o výmysl, který má nahnat strach a politické body. Může to být pořádná dřina, ale přinášíme vám několik tipů na knihy, které vám s tím trochu pomůžou.

Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají

Posmrtně vydaná kniha švédského lékaře a statistika Hanse Roslinga má sice pořádně dlouhý název, ale stojí za to si ji přečíst. Koneckonců – nedají na ni dopustit Bill Gates nebo Barack Obama. Rosling se v knize zaměřuje na 10 tendencí, které ovlivňují to, jak lidé vnímají realitu, a kterých se, když si je uvědomí, můžou vyvarovat.

Patří tam třeba instinkt strachu, propasti, negativity nebo zkreslení velikosti. Celkově pak pomocí statistik ukazuje, že svět není tak černý, jak by se nám mohlo zdát, a přináší tolik potřebný optimismus, že nakonec všechno dobře dopadne.

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!

Iniciativa Zvol si info z Masarykovy univerzity od roku 2016 pořádá přednášky zaměřené na mediální gramotnost a na to, jak nenaletět dezinformacím, a v roce 2018 na tohle téma vydala Nejlepší knihu o fake news.

Jak už název napovídá, kniha se nebere příliš vážně a odlehčenou formou ukazuje základní triky manipulátorů, jak hoaxy a dezinformace vznikají, jak je poznat, a přináší i konkrétní příklady nebo krátký vhled do historického vývoje manipulací.

V síti dezinformací

Tím, že zmanipulovaným zprávám občas podlehne vlastně každý, se ve své knize s podtitulem „Proč věříme alternativním faktům“ zabývá Jiří Táborský. Popisuje psychologické aspekty působení dezinformací i to, jak nám prostřednictvím emocí mohou upravovat vzpomínky a názory.

Kromě toho zkoumá životní cyklus dezinformace, od vzniku až k tomu, když se příjemci zavrtá do mozku, a hlavně to, jak se jim bránit. Navíc, protože se Táborský pohybuje v médiích téměř celý život, podařilo se mu knihu skvěle zasadit do českého kontextu.

Fake news

Novinka autora Toma Jacksona, zaměřujícího se zejména na popularizaci vědeckých témat, se zabývá právě problematikou fake news. Obsáhlou vědeckou publikaci ale nečekejte – autor cílí primárně na děti, takže základní otázky, jako co to fake news jsou, jak je poznat nebo kde hledat důvěryhodné informace, a vysvětlení základních pojmů souvisejících s médii a fake news doprovází spousta barevných ilustrací.

Jackson v minulosti vydal v rámci stejné edice „O co jde“ i knihy o hackerech nebo klimatické změně, tak pak můžete pohodlně navázat.

Demagog.cz

Poslední tip sice není kniha, ale v informační přestřelce se ho vyplatí sledovat. Platforma Demagog.cz se věnuje ověřování výroků (nejen) politiků a označuje je jako pravdivé, nepravdivé, zavádějící a neověřitelné a označení výroků podrobně zdůvodňuje. Zpětně si tak můžete projít rozhovory, politické diskuse nebo i tweety a ověřit si, jaká část slibů má reálný základ.

A ještě poznámka na závěr. Covid-19 není výmysl, očkování nezpůsobuje autismus a chemtrails neexistují. To jen pro jistotu.