Bystré jedince jistě při pohledu na fotografii napadlo, že rýže nebude jen citronová. Máte bod, není. Jak asi mnozí zcela správně u indického receptu čekají, naprosto zásadní roli hraje koření, a to v podobě takzvané tadky, tedy aromat rozvoněných opékáním v tuku.

Tento recept přímo vyzývá k zužitkování zbylé vařené basmati nebo jasmínové rýže, pokud už se rodina ofrňuje nad vaší skvělou smaženou rýží nebo prostě jen nevíte, co s ní. S vařeným vejcem získá nový život jako rychlá večeře či hogo fogo příloha.

Indická citronová rýže s kešu

Na 4 přílohové / 2 velké porce potřebujete:

  • 2 až 3 hrnky vařené rýže
  • šťáva ze dvou velkých citronů
  • 2 hrsti kešu ořechů natural
  • 3 lžíce oleje
  • 2 lžičky hnědých hořčičných semínek
  • 1 lžička římského kmínu
  • 1 lžíce nadrobno sekaného zázvoru
  • 1 lžíce půlené čočky (urid dal; lze vynechat)
  • 1 lžička mleté kurkumy
  • 2 až 3 sušené dlouhé chilli papričky
  • hrst sušených kari lístků (lze vynechat)
  • sůl
info Foto Eva Malúšová
Foto Eva Malúšová

Postup

  1. Na oleji pomalu usmažte kešu oříšky, hezky dozlatova. Vyndejte je z oleje, případně slijte.
  2. Olej použitý na smažení oříšků rozehřejte v malém hrnci na mírném až středním plameni. Teplotu oleje vyzkoušejte tak, že do něj vhodíte jedno nebo dvě hořčičná semínka. Pokud je olej dostatečně horký, koření okamžitě zasyčí a můžete přidat zbytek hořčice.
  3. Jakmile hořčičná semínka přestanou syčet a praskat, přidejte zbytek ingrediencí – římský kmín, zázvor, čočku, kurkumu, chilli papričky (ty nalámejte na dva až tři menší kousky) a kari lístky, pokud používáte.
  4. Smažte vše na mírném plameni tři až čtyři minuty, dokud čočka nezezlátne. Odstavte, vmíchejte do tadky citronovou šťávu a usmažené kešu ořechy, nechte společně deset až patnáct minut odpočinout, poté zamíchejte do studené nebo horké rýže a podávejte.

Co je tadka

Pojďme si prosvištět pojmy, ať můžeme být před přáteli za suverénní znalce indické Küche. Tadka je indickou, a asijskou kuchyní obecně, hojně využívaná technika jakéhosi louhování, infuze, která se opírá o tuk coby nosič chuti. Na pánvi nebo v malinkém rendlíčku se zahřeje olej, případně tuk, jako je ghí nebo kokosový olej, a přidá se sušené koření (celé, drcené nebo mleté), další aromatické látky, třeba česnek, čerstvý zázvor nebo kari lístečky, a krátce se zahřejí.

Tadka dodá pokrmu vrstvu chuti – právě ve vrstvení chutí do velké míry rafinovanost indické kuchyně spočívá. Tadka tak může být základem pokrmu, kdy prostoupí vše, co do jídla posléze přidáte, můžete jí ale stejně tak korunovat už skoro hotový pokrm, kdy přilijete olej i s kořením na konci vaření, nebo jí můžete pokapat třeba dipy apod. 

Do tadky se často přidávají také luštěniny, nelekejte se proto čočky ve výčtu ingrediencí. Vězte, že je v této úpravě lahodně oříšková. Použijte půlenou čočku, luštěnina se v oleji usmaží do křupava a celá, byť může fungovat, nemusí být kompatibilní úplně se všemi typy zubní výbavy, řekněme.

info Foto Eva Malúšová
Foto Eva Malúšová