Dříve kancelářská budova, dnes sídlo mnoha českých a slovenských návrhářů. SmetanaQ hostí ateliéry, propojuje umělce se zákazníky, pořádá prezentace pro veřejnost a tvoří komunitu designérů, kteří si vzájemně pomáhají a spolupracují.
V přízemí zrekonstruované části můžeme najít kavárnu, jejíž vchod sousedí s největším obchodem s lokální designérskou tvorbou v Praze Deelive design store. O patro výše se nachází ateliéry designérů společně s showroomem, kde nabízejí k prodeji svoje produkty.
V posledním patře je galerie, která zároveň poskytuje prostory pro veřejné akce a prezentace. Cílem prostoru SmetanaQ je také oživit uměním veřejný prostor. Proto umělci vystavující v galerii realizují velkoformátová díla i do oken galerie Fasáda, která můžete obdivovat z Divadelní ulice.
Proč byste i vy měli zmiňovaný showroom SmetanaQ navštívit? Jedná se o unikátní prostor v Praze, kde společně tvoří a vystavují lokální designéři. Showroom umožňuje zájemcům o umělecké řemeslo, aby se s umělci mohli setkat a prohlédnout si nejen jejich díla, ale také prostor, kde vše vzniká. Vystavené produkty jsou v showroomu rovnou k zakoupení.
„Při výběru designérů jsme se zaměřili na módu, šperky, módní doplňky a obuv. Izolované ateliéry rozeseté po celém městě mají jistě svou poetiku, my si však užíváme sdílení, komunikace a nově vznikající komunity výrazných osobitých tvůrců,“ vysvětluje počáteční vizi domu Pavla Umlaufová.
Ve SmetanaQ má své zázemí momentálně více než patnáct umělců, všechny projekty jsou ale vzájemně úzce provázané a spolupracují. Celý dům zastřešuje společnost SmetanaQ, s. r. o., která koordinuje společné aktivity a komunikaci. Přímo pod společnost spadá venkovní galerie Fasáda, SmetanaQ Gallery, showroom a eventová agentura, jež nabízí prostor galerie k pronájmu s možností zajistit i celkovou produkci akcí. Kavárna a obchod Deelive jsou samostatné subjekty.
Za investicí do vzniku domu designu, módy a umění SmetanaQ stojí aktuální majitel Jozef Onderka: „Zprovoznění zpřístupněné části budovy stálo sedmnáct milionů korun a již zpočátku bylo jasné, že to nebude ryze komerční záležitost. Umělecká galerie nevybírá vstupné na pořádané výstavy a je financovaná pouze z pronájmů prostor pro krátkodobé eventy.“
„Celé jedno patro patří mladým módním návrhářům a pronájmy jsou ryze za režii, které nás stojí provoz těchto prostor. Obdobná situace je i s pronájmy jak kavárny, tak i designérského obchodu v přízemí,“ popisuje Onderka a dodává, že hlavním cílem bylo, aby dům měl jednotný koncept a všechny nabízené služby v něm byly finančně přístupné pro širokou veřejnost.
Všechny ceny jsou nastavené tak, aby akorát pokryly náklady na provoz celého domu. „Všichni se rádi chlubí tím, kolik vydělali. Pro nás je hlavní proces a dobrý pocit,“ uzavírá Onderka.
Dům designu, módy a umění se zároveň stále vzpamatovává z období pandemie. „Příjmy se zatím bohužel do původní hladiny nevrátily. Firemních a jiných eventů je stále méně, než jich bylo před pandemií. Klienti jsou v plánování akcí opatrní,“ vysvětluje Pavla Umlaufová z PR agentury Piaristi, která dům zastupuje.
Dodává, že v době pandemie majitel také sám od sebe snížil veškeré nájmy na polovinu. Pronájem ateliéru v showroomu se mimo pandemii pohybuje od pěti do čtrnácti tisíc korun.
SmetanaQ na sebe dlouhodobě upozorňuje mimo jiné spoluprací s pražským týdnem módy. Iniciativa přišla ze strany domu designu, módy a umění, a tak již poněkolikáté hostí SmetanaQ Talks, pravidelnou součást doprovodného programu Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.
Zajímavostí letos byla také speciální instalace designérů ze showroomu s dvěma hostujícími ukrajinskými designérkami tvořícími pod značkou Basement sisters. Sasha Gamaliy a Ira Stovbun musely v březnu opustit svou zemi kvůli ruské invazi a nový domov našly v Praze. S pomocí místní módní komunity částečně obnovily svou krejčovskou dílnu a začaly vyrábět nové oblečení.
Program na víkend je tedy jasný, nejdřív si dejte brunch v kavárně, pak si pořiďte nějaký kousek v designovém obchodě a třeba si naplánujete návštěvu u některého z umělců v ateliéru.