Jeho zvenku nenápadná čtyřpatrová vila je uvnitř stejně otevřená a živá jako on sám. Pojďte s námi nahlédnout k Sanjivovi Surimu, zakladateli a CEO úspěšné gastro skupiny Zátiší Group.
Jsou byty, kde se cítíte stísněně jako v katalogu luxusní značky, a pak jsou byty, kde se – ani nevíte proč – cítíte uvolněně jako doma. Téměř čtyři sta metrů čtverečních velký byt zakladatele Zátiší Group, Inda Sanjiva Suriho, je příklad toho druhého.
„Jen si vezměte papuče, všechny jsem si přivezl z nejrůznějších hotelů po světě,“ vítá nás čtyřiašedesátiletý podnikatel u vchodu do své vily. Nacházíme se na proslulé Ořechovce, v klidné ulici, kde auta jezdí sporadicky a kde fakt, že se nacházíme jen několik minut od centra, zní až provokativně.
Po několika schodech vycházíme do prvního patra, které tvoří společenské srdce celé vily. Je tu kuchyň, kde zakladatel podniků, jako je Mlýnec, V Zátiší nebo Bellevue, tráví každý den, barevný obývací pokoj s jídelnou a také vstup na zahradu. Pozorného návštěvníka tu zaujme hned několik věcí.
Zaprvé, v žádném okně nejsou navzdory českým zvyklostem zatažené záclony. Sanjiv Suri, jak později vysvětluje, je nemá rád. Prostory, které má nejraději zalité když ne sluncem, tak alespoň světlem, jsou kvůli nim tmavší, než musejí být.
Druhým výrazným elementem prostorného obývacího pokoje jsou nepřehlédnutelné potahy na jídelních židlích a ladící polštáře. „Ty židle jsou z restaurace V Zátiší, látku na ně jsem pořizoval v Indii. Podívejte, jak je díky tomu prostor hned veselejší,“ říká rodák z Nového Dillí.
Na komodě pod analogovou televizí nám ukazuje fotku svého mladšího syna s dalajlamou (sám se s ním ostatně několikrát setkal) a společně s fotografem nás vede do dalších pater domu. V tom druhém nadzemním mají pokoj jeho děti (Sanjiv Suri má celkem čtyři), v tom nejvrchnějším dříve spal on sám.
Ve své dřívější ložnici, kterou kvůli problémům s kolenem přesunul do prvního nadzemního patra, zbyly fotky jeho rodiny. „Mám tu maminku s tatínkem, babičku. Tady je zase brácha s manželkou,“ ukazuje na jednotlivé rodinné snímky na zdi, které z části zakrývá jedna z mnoha vzrostlých pokojových rostlin.
Těch je v rodinné vile, kterou Sanjiv Suri pořídil už v roce 2006, celá řada. Dekorované je jimi nejen schodiště, ale i společné prostory. „Mám štěstí, květinám se tady daří. Zdá se, že je tu pro ně dobrá energie,“ říká, když nahlížíme do jeho jednoduše zařízené ložnice v prvním nadzemním patře vily.
Největší prostor tu zabírá tenká matrace, na níž Sanjiv Suri už dlouhá léta spí. Kvůli svým problémům se zády (v roce 2012 mu na dovolené ve Francii vyhřezla ploténka) začal spát na zemi a dnes si své rozhodnutí nemůže vynachválit. Spaní na tvrdém povrchu mu prý pomáhá nejen se zády, ale i se samotným spánkem.
V ložnici s pracovnou nás Sanjiv Suri upozorňuje ještě na jednu věc: na svůj minimalistický šatník, který zabírá sotva několik poliček. Vypráví, že když cestuje do zahraničí, s přehledem ho vměstná do jednoho kufru a ve skříni mu nezůstane nic. „Mám pravidlo, že co nenosím, daruji. Nepotřebuji toho hodně. Vždyť tohle sako, které nosím na všechny společenské akce, mám už 28 let,“ říká s odkazem na žluté manžestrové sako.
Do rodné Indie se snaží jezdit alespoň dvakrát ročně, naposledy tam letěl se svou dcerou letos v říjnu, aby navštívili nejstarší členy rodiny. A nejen s ohledem na tyto výlety Sanjiv Suri během rozhovoru několikrát opakuje, že Praha je podle něj město s jedinečnou kvalitou života.
Be my guest!
V nové rubrice Forbes Life vás vezmeme na návštěvu. Ne ledajakou. Ukážeme vám jedinečné interiéry bytů, domů, ale i chalup nebo tiny housů. Uvidíte zkrátka to nejlepší, co v Česku v poslední době vzniklo, a podíváte se i na to, jak žijí osobnosti Forbesu. Nebude chybět český ani světový design, i osobní příběhy. Zouvejte boty, dveře se otevírají!
Sám procestoval kus světa. Vedle Nového Dillí, kde bydlel do svých 24, a Prahy, kam se dostal v devadesátých letech díky své tehdejší přítelkyni, která pracovala na švédské ambasádě, bydlel několik let také v Paříži – tady studoval hotelový management – a Libérii.
„Téměř nikde na světě není takové pohodlí jako tady. Netrávíte tu čtyři hodiny denně v zácpách jako v Los Angeles, na letiště nemusíte vyrážet pět hodin předem jako v New Yorku. A je tu také hodně zeleně,“ říká restauratér, který si k tomuto uvědomění podle svých slov došel, když před několika lety prodělal mozkovou mrtvici.
Ta mu ukázala, že i on má datum spotřeby a že je dobré se zamýšlet nad tím, jakými aktivitami člověk tráví čas. I proto v posledních letech omezil práci. I když stále stojí v čele své skupiny, kterou rozjel společně s Danou Krautstenglovou, svůj pracovní týden se snaží držet mezi 15–25 hodinami.
Zbytek času tráví aktivně. Už několik let vyráží v 5:30 na procházku do okolí, čas ale tráví i se svými dětmi nebo si „doma jen tak poslouchá hudbu“. Nejde si ale nevšimnout toho, že Sanjiv Suri ožije při vyprávění nejvíce, když se společně bavíme o jídle.
Foto Martin Faltejsek
Sanjiv Suri v kuchyni
To přirozeně hraje v životě restauratéra velkou roli. Když se ho ptám, co vaří nejraději, popisuje postup přípravy čerstvé ryby se zeleninou, česnekem, zázvorem, pepřem a kurkumou. „A když jsou doma děti, nejčastěji kupuji na trzích na Kulaťáku farmářské kuře, s nímž si tu vystačíme několik dní.“
V létě se tu prý často griluje, byla to ostatně zahrada se vzrostlými stromy, zejména borovicí v rohu, která Sanjiva Suriho před téměř dvaceti lety přesvědčila, že má vilu pořídit. Dnes by své bydlení ani pražskou lokalitu neměnil. Možná i proto, že během více než třiceti let v Praze žil snad ve všech centrálních městských částech.
„Zopakuji to ještě jednou: Praha je opravdu skvělé místo k žití, i když si to spousta rodilých Pražanů neuvědomuje. Mám pocit, že to spíše docení člověk, který žil i jinde ve světě a ví, jak špatně funguje například doprava,“ říká muž, jehož gastro skupina, kam spadají i cateringové služby, obslouží sedm až osm tisíc lidí denně.
Praha je opravdu skvělé místo k žití, i když si to spousta rodilých Pražanů neuvědomuje.
Ona vděčnost je schopnost, kterou se Sanjiv Suri několik let vědomě učil. Po několika životních zvratech i zdravotních komplikacích došel k závěru, že se musí soustředit primárně na to pozitivní, co ho v životě obklopuje. I proto se nedívá na televizi – ta ostatně není ani připojena k vysílání – a snaží se limitovat svůj čas na sociálních sítích.
„I když se toho ve světě děje spousta špatného, mám za to, že život je krásný,“ říká Sanjiv Suri s nakažlivým entuziasmem. „Proto bychom se měli soustředit na to, co se nám životě daří, a ne na tu malou část, která nejde podle plánů,“ dodává.
Řídí se vlastně heslem, které mu ještě říkal v Indii jeho dědeček: Když jde všechno podle představ, skvělé. Když ne? Ještě lepší, vyšší moc s tebou má jiné plány. Tak Sanjiv Suri přistupuje i k podnikání.
Foto Martin Faltejsek
Foto Martin Faltejsek
Foto Martin Faltejsek
Rodinné fotky Sanjiva Suriho
Foto Martin Faltejsek
To v minulých letech prošlo turbulentní zkouškou – jen ve třetí vlně covidové pandemie spadla skupina z osmdesátimilionových tržeb na půl milionu měsíčně a Sanjiv Suri musel z ekonomických důvodů zavřít restauraci Bellevue v centru Prahy a propustit téměř polovinu zaměstnanců.
Po několika letech se ale skupině daří vracet se na původní čísla. Zaměstnanců čítá přes 300 a obratem se v roce 2025 plánuje dostat k miliardě ročně. Tržby má Sanjiv Suri v plánu do roku 2028 podle svých slov zdvojnásobit.
Pomoci by mu k tomu mohl fakt, že skupina Zátiší Catering Group by měla od nového roku začít provozovat Žofínský palác v Praze, kde uspěla ve veřejné soutěži. Další podnik pak vznikne v Holešovické tržnici, otevřít by se podle podnikatele měl v první polovině dalšího roku.
„Na Žofíně teď řešíme žaloby předchozího provozovatele, ale děláme všechno pro to, abychom tam mohli začít co nejdříve fungovat,“ říká a dodává, že se skupinou má v plánu i mimopražskou expanzi. Nejprve by rád vyzkoušel Brno, Bratislavu a následně i Mnichov nebo Berlín.
„Ovoce ale není dobré ze stromu trhat, když ještě není zralé. V podnikání je nejdůležitější timing a já vím, že na všechny zmíněné projekty ten správný čas přijde,“ říká Sanjiv Suri na závěr našeho setkání.