Vlna je nejlepším přítelem člověka v šedivých dnech, kdy místo slunce zažijete maximálně tak 50 odstínů šedi. Nic také nenavozuje tak příjemnou, útulnou atmosféru jako vidina hřejivého svetru či ponožek na svém těle.
Ne nadarmo jsou pleteniny podstatnou součástí dánského hygge, což si můžeme vyložit i jako umění užívat si období roku, které bychom nejraději v kalendáři přeskočili.
Kromě známých českých tvůrců, jako je Božidara či Jana Mikešová, vám představujeme i menší projekty, které by vám neměly uniknout, ať už si je budete chtít pořídit pro sebe nebo jako dárek.
Linda Havrlíková
Vítězka studentské soutěže UMPRUM a ministerstva životního prostředí využívá pro své modely výhradně lokální vlnu. Dohlíží u toho na veškeré výrobní kroky, od střihu ovčího rouna po vznik finálního kusu oblečení. Z vlny nevyrábí jen svetry a šály, ale i sukně a saka. Můžete se tedy stylově zachumlat od hlavy až patě.
Wooliere
Kateřina Zajícová zanechala práce právničky a rozhodla se dělat kvalitní české vlněné a kožené výrobky. Vše vyrábí v Česku. Specializuje se na vlněné čepice, šály a svetry. Pres léto si k ní celé Brno chodí pro lněné maxi šátky a přehozy. Pojmem je také její kožená kabelka Woolierka. Její nadčasové a poutavé maxi věci s rukopisem si můžete koupit přes Instagram, na jaře plánuje otevřít showroom.
Ponožky od babičky
Plete více než 200 seniorek po celé republice a jsou oblíbeným (nejen) vánočním dárkem. Vlněné, hřejivé, barevné, a navíc opatřené etiketou se jmeném „babičky“, která vám je upletla. Značku založila obecně prospěšná organizace Elpida už v roce 2002.
La Lute
Jestli jste fanoušci nejen přírodních materiálů, ale i přírodních odstínů, pak je takhle malá česká značka dvou designérek přesně pro vás. Ručně pro své zákazníky pletou svetry z ovčí nebo lamí vlny. Pokud si ale budete přát něco specifického, rády vám upletou jedinečný kus na zakázku.
Set na pletení Klub.co
Lada Rudovská šéfovala módním časopisům, až se jí jednoho dne život obrátil naruby. U nemocniční postele syna začala plést, aby se nezbláznila,
a tak vznikl Klub.co, brand ručně pletených svetrů a doplňků. Můžete si je buď objednat na zakázku, anebo si koupit box i s peruánskou ovčí vlnou a jehlicemi a podle návodu si kardigan uplést sami. Ideální věc na dlouhé karanténní večery.
Svetry z Jeseníku
Malá značka, která si ale na Instagramu rychle získala pozornost. Ručně pletené svetry, které jsou inspirovány designem těch, které nosí horolezci na svých výpravách, se dají pouze předobjednat.
Svetr_
Velmi stylové svetry, čepice a vesty nejen pro dospělé, ale hlavně pro děti s vtipným podtitulem: „Ten svetr si nesvlíkej“. Najdete zde hipsterské kulichy, ale i čepičky pro novorozence.
Noos Concept
Věděli jste, že noos je mongolsky vlna? Jak už je asi z názvu značky jasné, jedná se o kousky, které se vyrábí v Mongolsku. Háčkuje, plete a šije je tam babička majitelky české značky, která u nás funguje už tři roky. Zapomeňte na ovce, tady se vyrábí z neméně hřejivé vlny z jaka, velblouda nebo kašmíru.
Že českých výrobků z vlny není nikdy dost – a zvlášť jako inspirace před Vánocemi? Kompletní přehled těch nejkrásnějších svetrů s visačkou made in Česko najdete v novém čísle magazínu Forbes Life, který je právě k zakoupení na stáncích nebo v našem e-shopu.