Neúspěch nezlehčujte, některé děti jsou teď skutečně velmi nešťastné. Role rodičů spočívá v tom, vymyslet v klidu plán B, radí v podcastu Jak být lepší zkušená dětská psycholožka Jana Zapletalová. Co dělat, aby se z přijímaček nestalo trauma na celý život? 

První kolo přijímacích zkoušek na střední školy skončilo pro většinu dětí úspěšně, dostaly se na vysněný obor. Zároveň je ale v zemi aktuálně šest tisíc dětí a jejich rodin, které neuspěly ani na jedné ze tří vybraných středních škol. 

„Je to vysoké číslo a je obdobné, jaké jsme viděli i v loňském roce, dětí je víc než míst na školách,“ hodnotí psycholožka Jana Zapletalová, která se specializuje právě na školní psychologii a je autorkou řady odborných publikací o školním psychologickém poradenství.

Letošní první kolo navíc znovu potvrdilo významné regionální rozdíly. Největší tlak na výkon čekal na děti v Praze a ve středních Čechách, na jižní Moravě a poměrně nově také v jižních Čechách. Tam je dětí zklamaných z prvního velkého neúspěchu nejvíce. 

„Především je důležité situaci nezlehčovat. Neříkat dítěti, že se nic nestalo, protože se stalo. Pro dítě je to nová zkušenost a může jít o první velký nezdar v jeho životě. Některé děti mohou teď být skutečně velice nešťastné a zklamané,“ popsala Jana Zapletalová. 

Aby se ze zkoušek nestalo trauma na celý život, radí psycholožka vysvětlit dětem, že i neúspěch je součástí života a že nepovedené zkoušky nesnižují jejich hodnotu, hodnotu rodiče nebo rodiny jako takové. „Vždycky jsou možnosti, co dělat dalšího, i když i rodiče mohou být z neúspěchu vykolejení,“ připomíná.

Jak teď postupovat dál? Jak dítěti i sobě pomoci překonat zklamání? Co když v místě bydliště žádné volné místo ve vhodné škole není? Poslechněte si v novém díle našeho podcastu Jak být lepší!