Mnoho oblíbených evropských destinací má už dost nedostatku dostupného ubytování, husté dopravy, hluku, znečištění a odpadků. A otáčí o sto osmdesát stupňů. Mění své kampaně z těch, které měly přilákat turisty, na vyloženě protituristické – a některá opatření, která mají návštěvníky odradit, jsou poměrně tvrdá.

Mnoho známých míst se v posledních letech stalo pro místní lidi neobyvatelnými a pro návštěvníky nepohodlnými. S miliony turistů ročně již zkrátka není možné zachovat krásu, klid a jednoduchost nejvyhledávanějších evropských destinací.

A leckde tak začala vážná debata o tom, jak jejich příliv zvládnout. Například Benátky už zavedly vstupné do města a na jeho ostrovy ve výši tří až deseti eur. A třeba Athény zase tvrdě omezují, kolik lidí denně pustí do Akropole.

„Nadměrný turismus je již tak akutní, že oblíbené destinace přijímají dříve nemyslitelné kroky a aktivně se snaží odradit nebo zablokovat příjezd turistů,“ píše The Guardian, podle kterého se ale není čemu divit. „Nejdokonalejší místa na světě se mění v kulisy pro naše turistická selfie. Masová turistika mění destinace v pravý opak toho, čím kdysi byly,“ uvedl deník.

Navíc se nezdá, že by počty zahraničních návštěvníků měly klesat. Naopak. Světová organizace cestovního ruchu předpovídá, že se počet příjezdů zahraničních turistů do konce tohoto desetiletí zvýší na neuvěřitelné dvě miliardy.

Místní a národní vlády jsou proto pod tlakem, aby našly řešení masového turismu. A mnoho z nich zavádí velmi přísná omezení. Tady jsou některá z nich.

Nizozemsko
Amsterodam

Amsterdam Holandsko | Foto: Pixabay/Dimhou

Hlavní město Nizozemska odhlasovalo zákaz vplouvání výletních lodí do svého hlavního přístavu. Je to součást širších omezení, kterou představitelé města nazývají „odstrašující kampaní“ a která mimo jiné zakazuje kouření marihuany pod širým nebem ve čtvrti červených luceren De Wallen.

Oficiální digitální a plakátové kampaně se dokonce přímo zaměřují na mladé Brity a nabádají je, aby do Amsterodamu nejezdili. Starostka Femke Halsema vysvětluje, že opatření mají odradit návštěvníky od „výlety za nemravnostmi“ a kontrolovat příliv turistů narušující rovnováhu krásného města s malebnou architekturou, muzei a klidnými vodními kanály.

A že město už není takové jako dřív, dokazuje minimálně fakt, že v průměru každý druhý člověk, kterého v Amsterodamu potkáte, je turista. Amsterodam má totiž méně než milion obyvatel a každý měsíc přiláká v průměru více než milion turistů.

Amsterdam, De Wallen | Foto: Flickr/Steve Parker v licencii CC BY 2.0

Nová opatření se samozřejmě nelíbí například společnostem, které provozují výletní lodě. Zdejší vláda si ovšem trvá na tom, že obří plavidla v centru města „neplní úlohu boje proti masové turistice a nejsou v souladu s udržitelnými ambicemi města“.

Amsterodam, který je popisován jako velmi tolerantní a liberální město, je podle Lonely Planet v posledních letech „stále více regulován“. A jak už jsme zmínili, snaží se odradit převážně mladé muže. „Neúměrné množství mužů ve věku od osmnácti do 35 let se sem přijíždí pouze bavit a využívají naše město jako kulisu“, uvedla mluvčí města Carina Noordervliet.

„Odrazující kampaň je zkrátka zaměřena na skupinu lidí, kteří obecně nepřispívají městu pozitivním způsobem,“ dodala.

Itálie
Řím, Benátky, Florencie, Portofino a Ligurie

Obrovské výletní lodě už v Benátkach kotvit nesmí. | Foto: Wikimedia/Venice-life v licencii CC BY-SA 4.0


Itálie už v roce 2021 zakázala velkým výletním lodím vplouvat do historické benátské laguny. A teď nově Řím prosadil omezený přístup k Fontáně di Trevi a ke Španělským schodům. Začal také vybírat vstupné za návštěvu Pantheonu ve snaze kontrolovat davy a chránit slavný architektonický monument.

Ani zákaz výletních lodí však Benátky zdá se nezachránil. Letos v létě kulturní agentura OSN varovala před nebezpečím, které městu hrozí v důsledku masového turismu a klimatických změn a doporučila, aby byly zařazeny na seznam ohroženého světového dědictví.

Florencie pak od června zakázala ve svém historickém centru chráněném UNESCO krátkodobé pronájmy, například Airbnb.

V Portofinu, jednom z nejkrásnějších přímořských měst na Italské riviéře, místní vláda zavedla pokuty za focení sama sebe, které má odradit turisty od ubytování na oblíbených fotogenických místech. Turistům, kteří si fotí selfie až příliš dlouho, hrozí v obci Portofino pokuta ve výši 275 eur.

Starosta Portofina Matteo Viacava uvedl, že turisté, kteříé se zastavují, aby se vyfotografovali, způsobují „neskutečný chaos“, což vede k obrovským dopravním zácpám a zablokovaným ulicím.

Florencie | Foto: Wikimedia/Mattana v licencii CC BY-SA 3.0

Vše výše zmíněné jsou jen další z řady radikálních opatření italských radnic, které se snaží vypořádat s hordami návštěvníků. Můžeme zmínit třeba ještě pokutu ve výši až 2500 eur za chůzi v žabkách nebo sandálech po chodnících nad Cinque Terre, tedy pěti slavných vesnic v Ligurii, zákaz konzumace občerstvení venku v centru Benátek a čtyřech centrálních ulicích Florencie nebo pokutu 250 eur za sezení na Španělských schodech v Římě.

Na jedné pláži v Eraclee je dokonce zakázáno stavět hrady z písku, protože jsou považovány za „zbytečné překážky“. Maximální pokuta je 250 eur.

Španělsko
Santiago de Compostela, Mallorca, Barcelona, Ibiza

Santiago de Compostela | Foto: Wikimedia/Edmilson Silva v licencii CC BY-SA 3.0

Jedno z nejoblíbenějších poutních míst, Santiago de Compostela v Galicii, plánuje zavést jako způsob boje proti nadměrné turistice turistickou daň. Místní úřady chtějí také zavést kontrolu počtu turistů v historickém centru města.

„Vzhledem k tomu, že město každoročně navštíví více než 300 tisíc turistů a poutníků, úřady se snaží předcházet tomu, aby se Santiago de Compostela stalo zábavním parkem,“ vysvětlil místní obyvatel.

Zatímco v Santiagu je situace ještě v klidu, Mallorca a Ibiza, dvě nejoblíbenější destinace Baleárských ostrovů, se stávají ohniskem protituristických protestů.

„Mallorca se ocitla na dně!“ píše deník The Mallorca Daily Bulletin v článku o rozhořčení místních obyvatel nad téměř nahými turisty potulujícími se po obchodech a ulicích malebných městeček.

Úřady proto rychle zavedly nová omezení. „V obci Calvia je nyní zakázáno chodit po ulicích „nahý nebo polonahý“, totéž platí i v hlavním městě Mallorky Palmě a obci Playa de Palma. Pokuty byly v posledních letech opakovaně udělovány i v dalších letoviscích, například v Magallufu,“ uvedl deník.

Na Ibize pak tento měsíc skupina členů aktivistického hnutí „Futuro Vegetal“ zacílila svůj hněv na superjachtu Kaos, kterou vlastní Nancy Walton Laurie, miliardářka a dědička společnosti Walmart. Na megajachtu v hodnotě 300 milionů eur nastříkali červenou barvu.

Park Güell, Barcelona | Foto: Flickr/Angela Llop v licencii CC BY-SA 2.0

Černě pak pomalovali třešně na slavné diskotéce Pacha. A kromě toho vtrhli s transparenty do luxusního plážového klubu Blue Marlin v Cala Jondal, sprejem „zkrášlili“ přistavené Lamborghini a také vzali útokem soukromé letadlo na letišti na Ibize.

V Barceloně pak nedávná kampaň s graffiti odváděla turisty od přeplněného parku Güell, který navrhl Gaudí.

Portugalsko
Pobřeží Algarve a jiné pláže

Algarve | Foto: Wikimedia/Tobi 87 v licencii CC BY-SA 3.0


V Portugalsku může být pouštění hlasité hudby na mnoha nejoblíbenějších plážích potrestáno pokutou v rozmezí od 200 do 36 tisíc eur. Například na pobřeží Algarve, které navštíví během hlavní sezony více než milion převážně britských turistů.

Seznam zákazů a omezení, se kterými se mohou cestovatelé na plážích v Portugalsku setkat, je ale podstatně delší. Zahrnuje třeba nepovolené míčové hry, táboření mimo kempy, rybaření ve vymezených oblastech ke koupání a přelety soukromých letadel pod tisíc stop (305 metrů).

Chorvatsko
Dubrovník

Dubrovník | Foto: Flickr/amanderson2 v licencii CC BY 2.0

V rámci kampaně „Respektujte město“ spustil Dubrovník systém odkládání zavazadel, který má minimalizovat hluk kufrů na kolečkách v dlážděných ulicích centra. Od listopadu zavede město povinné odkládací skříňky na několika místech metropole, kde bude zakázáno cestovat se zavazadly.

Nová opatření na kontrolu nadměrné turistiky zahrnují také zákaz spaní na veřejných místech, močení na veřejných prostranstvích, lezení na památky, nevhodné chování pod vlivem alkoholu, pití alkoholu v blízkosti chráněných veřejných prostranství včetně škol a přestupky související s drogami.

Za všechny prohřešky hrozí vysoké pokuty a tresty odnětí svobody. Dubrovník od začátku letošního roku zaznamenal již 289 tisíc příjezdů a 763 500 přenocování.

Řecko
Athény

Akropole | Foto: Flickr/Schminnte v licencii CC BY-NC-SA 2.0

Pokud se letos chystáte do Athén, ujistěte se, že znáte nová pravidla pro návštěvníky. Tamní Akropole je totiž neustále zaplavena turisty, v některých dnech ji navštíví až 23 tisíc lidí.

Řecká ministryně kultury Lina Mendoni uvedla, že nová opatření jsou nezbytná, aby se zabránilo dopravním zácpám a přeplnění archeologického naleziště.

Limit pro počet návštěvníků athénské Akropole platí od začátku září. Denně bude moci do památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO vstoupit maximálně dvacet tisíc návštěvníků. Bude také omezen počet lidí, kteří budou vpuštěni každou hodinu.

„Cestovní ruch je samozřejmě žádoucí pro zemi, pro nás všechny. Musíme však zabránit tomu, aby nadměrný cestovní ruch tuto památku poškozoval,“ řekla Mendoni v rozhovoru pro celostátní rozhlas. Omezený vstup podle ní bude postupně zaveden i na dalších oblíbených archeologických lokalitách v Řecku.

Francie
Nice a francouzská Riviéra

Pláž v Nice, Francie| Foto: Wikimedia/Dennis Jarvis v licencii CC BY-SA 2.0

V Nice na francouzské Riviéře, s blankytně modrými vodami Azurového pobřeží, byly nedávno na turisticky atraktivních místech instalovány neobvyklé pouliční umělecké kousky: obří pasti na krysy „k hubení a likvidaci turistických škůdců“ s obří zmrzlinou jako návnadou.

Obří pasti jsou samozřejmě uměleckou nadsázkou, ale také jasným projevem pocitů města vůči nadměrnému turismu. Nicméně mnoho konkrétních zákazů ještě ve Francii nenajdete. Nejspíš se to ale brzo změní.

Na vládní úrovni byl minulý měsíc představen plán „lepší regulace turistických toků a podpory místních orgánů, které zažívají nárůst počtu návštěvníků“. Kromě shromažďování informací zahájí vláda v březnu 2024 kampaň za jeden milion eur, která má domácí i zahraniční turisty přimět k tomu, aby „přizpůsobili výběr destinace a dobu návštěvy“.